facebook pixel

15 Temmuz Darbe Girişiminin Kredi Piyasalarına Etkisi Ne Olacak?

Canların yittiği, yüreklerin dağlandığı, şok üstüne şokların yaşandığı bu tür zamanlarda paradan ve ekonomiden konuşmak çok zor, anlayışınıza sığınarak kendi sektörümüzle ilgili bir durum değerlendirmesi yaptık ama bu değerlendirmemizi paylaşmadan önce hepimize büyük geçmiş olsun diyor, şehitlerimize Allah ‘tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Uzun zamandır ülke olarak mücadele ettiğimiz terör faaliyetleri nedeniyle zaten ekonomik aktivitede bir yavaşlama sözkonusu idi. Atatürk Havalimanında ve daha öncesinde birçok yerde patlayan bombalar, Rus uçağının düşürülmesi üzerine gerilen ilişkiler ve PKK ‘nın son dönemde iyice artan hain saldırıları nedeniyle piyasalarda genel bir moralsizlik hakimdi.

Tüm bunların üzerine gelen 15 Temmuz darbe girişimi ise hepimizi şok etmekle kalmadı aynı zamanda günlük yaşamın akışını bir anda değiştirip olağanüstü bir duruma geçmemize neden oldu.

Darbe girişiminin hafta sonuna denk gelmesi ve çok hızlı bir şekilde akamete uğratılıp durumun kontrol altına alınması nedeniyle piyasalara etkisi sınırlı kaldı diyebiliriz.

Bundan sonraki günler, haftalar ve aylarda bizleri ekonomik olarak neler bekliyor sorusuna cevap ararken bir yandan rasyonel olmak diğer yandan da umutlu ve pozitif olmak gerektiğini düşünüyoruz.

Darbe girişimi sonrasındaki günlerde medyada bazı yazarların da dile getirdiği gibi, belirsizlikler nedeniyle özellikle büyük ekonomik kararların alınmasının ertelenmesi sözkonusu olabilir.

Yani insanlar ev alma ihtiyaçlarını, araç alma ihtiyaçlarını veya buna benzer büyük satınalmalarını veya yatırımlarını ortalığın biraz daha durulduğu bir ortamda yapmak isteyebilirler bu nedenle de piyasalarda bir miktar yavaşlama sözkonusu olabilir. Yani gerek konut, araç ve gerekse ihtiyaç kredi talebinde önümüzdeki gün ve haftalarda bir yavaşlama görülebilir.

Benzer şekilde bankalar zaten artış eğiliminde olan batık kredilere ilişkin kaygıları ve ekonomik belirsizliklerin artması nedeniyle kredi verme iştahlarını daha fazla kaybedebilirler. Bu da kredi başvurularında daha fazla red alınması anlamına gelebilir. Bir başka deyişle kredi pazarının arz tarafında da küçülme veya en azından büyümenin yavaşlaması beklenebilir.

Darbe girişimi sonrası Borsa Istanbul’un tümünde yaşanan düşüşlere daha detaylı bakıldığında tüketici güvenindeki düşüşün en çok etkileyeceği sektörler olan turizm, bankacılık, emlak ve otomotiv sektörlerindeki hisselerde düşüşlerin daha derin olduğu görülebilmektedir. Özellikle emlak ve otomotiv sektörü hisselerindeki düşüşler bankacılık sektöründe kredi talebi düşüşlerinin bir ön göstergesi olarak düşünülebilir.

Ancak diğer taraftan ilk şokun atlatılması ardından ve sergilenen milli birlik ve beraberlik ruhu ile ilk günlerde verilen kayıpların bir kısmının toparlandığı görülmektedir, bu toparlanmanın devam etmesi halinde darbe girişiminin ekonomiye kalıcı bir hasar veremeyeceğini söyleyebiliriz Sözkonusu toparlanmanın devam etmesi de pozitif haber akışının devam etmesine ve tüketici güveninin artmasına bağlı olacaktır.

Zaten ertelenen satınalma kararları ortamın normale dönüşmeye başlamasıyla yeniden gündeme gelecek ve piyasalardaki yavaşlama hızlı bir toparlanmaya doğru evrilebilecektir. Ortamın normale dönüşünün ne kadar süreceğini ise önümüzdeki günlerde yaşayacağımız gelişmeler belirleyecek, bu nedenle bir süre daha siyasi haberlerin ve darbe girişimi sonrası ortaya çıkan yeni durumun yön vereceği inişli çıkışlı piyasalar ile yaşamaya alışmamız gerekebilir.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl