artıpara blog

2/B Arazi Kredisi

6831 sayılı kanunun 2. maddesi b bendinde belirtilen, hazinenin üzerine kayıtlı orman sınırları dışına çıkarılmış ya da çıkarılacak olan alanlara 2/B arazisi denir. İsmini de kanundaki ilgili maddeden almıştır.

Orman vasfını yitirmiş bu hazine arazilerinin büyük bir kısmı Kocaeli, Yalova, Antalya, Mersin gibi illerde bulunmaktadır. Bu arazilerin hak sahipleri olarak belirlenen kişiler tarafından satın alınmak istenmesi durumunda sağlanan %60’a varan peşin alım indirimleri, bazı bankaların 2/B arazisi alımına özel bireysel kredi seçenekleri sunmasına neden olmuştur. Gereken nakit paraya sahip olmayan kişiler sunulan peşin ödeme indirim imkanından faydalanmak için kredi kullanma yoluna gitmektedirler.

İş Bankası, Kuveyt Türk, Vakıfbank, Halkbank , Ziraat Bankası, Şekerbank, TEB gibi bankalar farklı faiz oranları ile 2/B kredisini kullandırmaktadır. Bankaların faiz oranlarını ve hesaplama araçlarını kullanarak toplam maliyetin ne olduğunu kontrol ettikten sonra krediyi hangi bankadan kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

2/B kapsamında satılan arazilerin hak sahipleri, küçük taksitlerle ve 120 aya kadar uzun vadelerde söz konusu arazilere sahip olabiliyorlar. Hem peşin ödemede sağlanan indirimden faydalanmak hem de yüksek dönemsel ödemelerle bütçelerini zorlamak istemeyenlere krediye konu olan taşınmazın ipoteği ile 2/B kredisi kullanma alternatifi sunuluyor. Bazı 2/B kredi seçenekleri ile bankalar çiftçilere özel olarak , yılda bir kez ödeme veya hasat dönemine uygun ödeme planları, satış bedelinin tamamına kredi kullandırma gibi seçenekler de sunabiliyorlar.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.