artıpara blog

Aile Bütçesi Nedir, 10 Aşamada Aile Bütçesi Nasıl Yapılır?

Bütçe denildiği zaman bir çok kişinin aklına sadece gelir ve giderlerin listelendiği bir planlama çalışması gelir, bu çok yanlış bir tanımlama değildir ancak eksiktir.

Bütçe bir kişi, kurum veya grubun belirli bir periyot içinde elde ettiği gelirler ile yaptığı harcamaların dengesini gösteren, ayrıca bu kişi, kurum veya grubun belirli bir tarihteki toplam net değerini hesaplayan bir planlama aracıdır.

Finansal raporlama dilinde gelir ve giderlerin hesaplandığı tabloya Gelir Tablosu veya Kar/Zarar Tablosu , net değerin hesaplandığı tabloya da Bilanço denilmektedir.

Bir aile bütçesi yapabilmek için bilmemiz gereken temel bilgiler aşağıdaki gibi olacaktır;

 1. Gelirlerimiz
 2. Giderlerimiz
 3. Varlıklarımız
 4. Borçlarımız

Bu dört ana başlık altında incelemek gereken bir çok kalem bulunmakla birlikte bu konulara başka blog yazılarında yer vereceğiz. Bu yazımızın konusu 10 aşamada kişisel veya aile bütçemizi nasıl oluştururuzun cevabını aramak olacak;

 1. Aile Bütçesi Yapmak ve Takip Etmek için Karar Almak: Çoğumuz şirketlerde yapılan bütçelere aşina olmak veya en azından şirket bütçesi hakkında birşeyler duymuş olmakla birlikte kendi bütçemizi yapmak hiç aklımıza gelmez. Oysa çok basit bir çalışma ile finansal durumumuzu daha net anlayabiliriz, bunu yapabilmenin ilk aşaması aile bütçesinin önemli olduğunu bilmek ve aile bütçesi yapmaya karar vermektir. Bu yazıyı okuduğunuza göre bu kararı almış olduğunuzu düşünüyoruz. Tebrikler.
 2. Ne Kadar Varlığınız Olduğunu Bilin: Birçoğumuzun tasarruf hesabı, bireysel emeklilik planı, arsası, evi ve başka tasarruf ve yatırım araçları bulunuyor olabilir. Bunların bir bilançosunun ve nakit değerlerinin bütçeleme sırasında hesaplanıyor olması gerekir.
 3. Düzenli ve Düzensiz Gelirlerinizi Bilin: Maaşlı çalışan kişiler için en kolay bütçelenecek kalem olmakla birlikte farklı gelir kalemleri bulunan ailelerin tüm gelir kalemlerini listelemeleri gerekir. Bazı durumlarda düzenli olmayan gelirlerin tahmini özellikle zamanlama olarak zor olsa da unutmayalım ki bütçeleme bir plandır ve mutlaka en sağlıklı tahmini yapmaya çalışarak tüm gelir kalemlerimiz bütçeye konulmalıdır.
 4. Ne Kadar Borcunuz Olduğunu Bilin: Kredi kartı borçları, konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi borçları ve diğer tüm borçlarınızı listelemelisiniz. Bunları net varlık değerinizi hesaplamada dikkate almanız gerektiği gibi, bunlar için ödediğiniz ve ödeyeceğiniz faiz ve benzeri maliyetleri hesaplayarak düzenli giderleriniz arasına koymak için de bu listeyi kullanmanız gerekecek. Ayrıca bu borçların geri ödemelerini de nakit akışınızı planlamak için kullanmanız gerekecek.
 5. Net Varlık Değerinizi Hesaplayın: Toplam varlıklarınızdan toplam borçlarınızı çıkararak net varlık değerinizi hesaplayabilirsiniz. Sonuçta hepimizin amacı net varlık değerimizi arttırmak ve çoluk çocuğumuza, sevdiklerimize iyi bir hayat yaşatabilmek, iyi bir emeklilik hayatı yaşayabilmektir değil mi? Dolayısıyla net varlık değeri hesabını gözümüzün önünden ayırmamakta fayda var.
 6. Düzenli ve Düzensiz Gider Kalemlerinizi Bilin: Bütçelemenin belki de en önemli ve zor tarafı tüm gider kalemlerinizi olabildiğince doğru bir şekilde tahmin etmektir. Basit bir aile bütçesinde bile sayısız küçük veya büyük gider kalemleri bulunur, tüm bunları en azından yaklaşık olarak tahmin etmeye çalışmanız daha doğrusu planlamanız gerekir.
 7. Tüm Bilgileri Konsolide Edeceğiniz bir Bütçeleme Aracı Bulun: Şimdiye kadar gelirlerinizi, giderlerinizi, varlıklarınızı ve borçlarınızı tespit ettiniz artık bunları kullanımı kolay, anlaması kolay, takip etmesi kolay bir bütçeleme aracına girmeniz ve konsolide etmeniz gerekir. Bu araç basit bir excel tablosu olabileceği gibi daha teknolojik ve pratik bir yaklaşımla geliştirilmiş bir mobil veya web uygulaması olabilir. www.artipara.com olarak en basit, en efektif ve en sevimli bütçe aracını geliştirmeye çalışıyoruz, umuyoruz ki bunu yakında sizlerle paylaşma imkanımız olacak.
 8. İncele ve Kontrol Et: Artık sıra hazırladığınız bütçenizi inceleyip, yorumlamaya geldi. Gelir, gider dengemizin durumu nedir? En önemli soru budur, bu sorunun cevabı ya bir denge vardır, ya giderlerimiz gelirlerimizden fazladır veya gelirlerimiz giderlerimizden fazladır olacaktır. Ulaşmaya çalıştığımız nokta gelirlerimizin giderlerimizden fazla olduğu durumdur. İkinci soru net varlık değerimiz nedir, bu sorunun da yine üç cevabı olabilir: sıfır, pozitif veya negatif. Burada da ulaşmaya çalıştığımız hedef pozitif net varlık değeridir, bunun parasal tutar olarak değeri sizin belirleyeceğiniz bir hedeftir.
 9. Hedeflerinize Uygun Düzeltici Aksiyonlar Almak: Şimdi sıra gerçekleşmeleri takip edip gerikyor ise bütçenizde revizyonlara gitmeye geldi. Bütçe bir planlama aracıdır, tüm planlama araçları gibi gerçekleşmelerle karşılaştırılıp farklar için düzeltici aksiyonlar alınmaz ise bütçeleme çalışmasından da tam olarak faydalanmak mümkün olmaz.
 10. Bütçenize Uygun Davranmak: Bir bütçeden tam olarak faydalanabilmek için planladığınız ulaşılabilir, akılcı, zaman ile sınırlı, ölçülebilir hedefler belirleyip bütçenizi buna uygun oluşturmanız gerekir ve daha da önemlisi bu şekilde oluşturduğunuz bütçenize uygun davranarak planladığınız gelirleri elde etmek için yapmanız gereken çalışmaları yapmalı, bütçe dışı harcamalarınızı mümkün olduğunca minimuma indirmelisiniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.