artıpara blog

Aile Bütçesi Yapmamak İçin 10 Bahane

Araştırılmış ve hesaplanmış bir yüzde midir bilmiyorum ama duyduğum ve inandığım kadarıyla çalışanların %70 ‘ten fazlası ay sonunu zor getirecek bir düzende yaşıyorlarmış. Ve işin daha enteresanı bu %70’in içinde aylık geliri bin TL, 2bin TL olanlar olduğu gibi 10bin TL, 20bin TL olanlar dahi var.

Hadi düşük gelirlilerin ay sonunu neden zor getirdiğini anlıyoruz sonuçta temel harcamalarla zaten gelirlerinin hemen hemen tamamı bitiyor peki ya yüksek gelirli olup da ay sonunu zor getirenlere ne demeli.

Valla fazla birşey dememek lazım zira para geldikçe gidecek bir yer buluyor, mesela; paranız varsa çocuğunuzu özel okula yolluyorsunuz, iki kişi çalışıyorsanız evde mutlaka bir yardımcı oluyor ona maaş veriyorsunuz, arabayı alırken bir tık üst modeli istiyorsunuz, tatili yurt dışına taşıyorsunuz vesaire vesaire.

Bütün bunlar ay sonunu zor getiremenin sebepleri ancak %90 ihtimalle hem düşük gelirlilerde hem de yüksek gelirlilerde gerçek neden kişisel finansınıza önem vermeyip bütçe yapmaya çalışmamanızdır diyebiliriz.

Bütçe yapmadan harcama yapmak demek benzin göstergesi olmadan uzun yola çıkmak gibi birşey olsa gerek, her an yolda kalma ihtimaliniz var demektir. Peki neden bütçe yapmaktan imtina ederiz, işte size en sık görülen bütçe yapmama bahaneleri.

  1. Paranızın ne halt yediğini bilmek ürkütücüdür. Evet saçma gibi gelebilir ama birçoğumuz gerçekleri görmekten biraz korkarız, yani paranın nasıl geldiğini ve nasıl harcandığını tüm açıklığı ile görmek ilk seferinde biraz ürkütücüdür, ancak zamanla bütçe yapmaya bağımlı hale gelirsiniz.
  2. Ben rakamlar konusunda iyi değilimdir. Bu da çok genel bir bahanedir, oysa nüfusumuzun %90’ı ilkokul mezunudur değil mi, yani toplama ve çıkarma yapmayı biliyor olmalıyız, bütçe yapmak bu kadar basittir.
  3. Bütçe yapmak özgürlüğümü kısıtlar. En sevdiğim bahane de budur, yani şunu söyleriz kendi kendimize, bütçe yaparsam gelirlerimi ve harcamalarımı açıkça görür ayağımı yorganıma göre uzatmak zorunda kalırım dolayısıyla da istediğim şekilde alışveriş yapıp para harcayamam. Bu bahaneye pes yani demekten başka birşey gelmiyor aklıma…
  4. Bütçe yapacak zamanım yok. Sadece ilk kez bütçe yaptığınızda bir iki saat harcamak zorunda kalırsınız ama sonrasında herşey çok daha kolay ve kısa olur, zaten iyi bir bütçe aracı bulduktan sonra belki bir iki saat bile harcamanıza gerek kalmayacaktır. Artipara olarak biz size en az zamanı harcatıp en doğru resmi önünüze koyacak, kolay, sevimli bir araç geliştirmeye çalışıyoruz, şimdilik excel ile idare edin lütfen.
  5. Çevrem benle kesin dalga geçer. Dalga geçenlerin bir listesini tutun çünkü bir sure sonra size gelip sizden kendi bütçelerini yapmak için yardım istediklerinde onlara ceza kesme zamanı gelmiş olacak. Yalnız cezaları abartmayın iyi bir yemek ısmarlatın ve muhabbetiniz bol olsun.
  6. Bütçe yapacağım ama hele şu iş bir bitsin. Ben size söyleyeyim o iş hiç bitmez, şimdi ya da hiçbir zaman.
  7. Benim bütçem kafamdadır. Aile bütçesinde kaç kalem olduğunu bilseniz hiç böyle düşünmezdiniz, isterseniz saymaya başlayayım ama bu sayfaya sığmaz basit bir aile bütçesindeki kalemler. Kimse aile bütçesini ben kafamda yaparım diyemez, eğer bizimle kafa yapmıyor ise…
  8. Bütçe yapmak sıkıcıdır. Sizin için bütçe yapmaktan daha sıkıcı olacak şey emekliliğiniz geldiğinde muhtemelen yeterli paranız olmayacağı için evden dışarıya çıkamayıp akşama kadar Brezilya dizisi seyretmek zorunda kalmak olacaktır, söyleyeyim size.
  9. Bütçe yapmak için yeterli param yok. Doğrudur, bütçe yapmadığınız için hiçbir zaman yeterli paranız olmamıştır, böyle giderse de olmayacaktır.
  10. Düzenli gelirim yok nasıl bütçe yapayım. Düzenli geliri olanların daha kolay bütçe yapabileceği doğrudur ama bu geliri düzenli olmayanların bütçe yapamayacağı anlamına gelmez. Bütçe sonuç itibariyle bir planlamadır, önemli olan elinizdeki bilgilerle en iyi tahmini yapmak daha sonra da bu tahmini sürekli güncelleyerek iyileştirmektir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.