artıpara blog

Banka ve Hazine Bonoları Hakkında Merak Ettikleriniz

Banka Bonosu Nedir? Nasıl Alınır?

Bankaların borçlu sıfatı ile düzenledikleri , Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kayda alınmasını takiben ihraç ederek iskonto esasına göre sattıkları menkul kıymetlerdir. Vadesi bir yıldan kısadır. Bonolar, çıkaran kurum tarafından öngörülen vade sonunda belirli bir bedelin ödenmesinin taahhüt edildiği menkul kıymetlerdir. Sabit getirili yatırım araçları arasında bir alternatif olarak yatırımcılara sunulmaktadır.

Bankaların bono ihraç etmekle amacı, sermaye piyasalarından kaynak sağlamaktır. Mevduat faizlerinin gerilemiş olduğu durumlarda bankalar, alternatif getiri arayışındaki yatırımcılara farklı bir seçenek sunmak üzere banka bonosu ihraç etmektedir.

Banka Bono alımı işlemleri, ilgili bankanın şubeleri ya da internet bankacılığı üzerinden yapılabilir.

Hazine Bonosu Nedir? Nasıl Alınır?

Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan bir yıldan kısa vadeli devlet iç borçlanma senetleridir. Devlet, kısa zamanda fon elde etmek için hazine bonosu satışa çıkarır. Diğer bir ifade ile, devlet fon ihtiyacını karşılamak için yatırımcılardan borç alır , bonolar bu borcun senetleridir. Bono alan yatırımcılar vade sonunda anapara ve faiz getirisi elde ederler. Hazine bonoları Devlet güvencesindedir.

Risk almak istemeyen ve düşük vergi avantajından yararlanmak isteyen yatırımcılar için Hazine Bonoları uygun bir yatırım aracıdır. Vergi masrafı, elde edilen kazanç üzerinden %10 olarak belirlenmiştir. Alım-satım işlemleri aracı kurumlar ve bankalar vasıtası ile yapılmaktadır.

Banka Bonosu ile Hazine Bonosunun Farkı Nedir?

Hazine bonosunda ihraç eden Hazine iken, banka bonosunda Bankalardır.

Banka Bonosunun Avantajları Nelerdir?

Banka bonoları, vadeli mevduat, hazine bonosu, devlet tahvillerine oranla daha yüksek getiri imkanı sunar.

Vadeli mevduat hesaplarına %15 olarak uygulanan vergi kesintisi bonolarıda %10 olarak uygulanmaktadır.

Yatırımcılar ihtiyaçları doğrultusunda isterlerse vadesinden once banka bonolarını kısmen ya da tamamen nakde çevirebilirler. İkinci el piyasa işlemleri aracılığıyla likidite imkanı bulunmaktadır. Vade sonu beklenmeden piyasa koşullarına göre nakde çevrilebilmektedir.

Banka Bonosunun Riskleri Nelerdir?

Vadeli mevduattan en büyük farkı “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu” sigortası kapsamında olmamasıdır. Banka bonoları devlet garantisinde değildir.

Banka bonosu ve tahviller ihraç edildikten sonra, fiyatı ikincil piyasada belirlenir. Banka bonosunun vadesinden önce satılması durumunda sözkonusu bononun piyasa değeri piyasa faizlerinin değişiminden doğrudan etkileneceğinden, piyasa faiz oranları yükseldiğinde bononun değeri azalırken, faiz oranları düştüğünde ise bononun piyasa değeri artacaktır.

Bono ve Mevduat Karşılaştırması

Her ikisi de sabit getirili yatırım aracıdır, yani yatırımı yaptığınız anda vade sonundaki faiz getirisi bellidir. Vade sonunda ana para faizi ile birlikte alınır. Riski sevmeyen, elde edeceği getiride belirsizlik yaşamak istemeyen yatırımcılar için her ikisi de uygundur.

En önemli farkları uygulanan vergisidir; bonolarda %10 olarak uygulanan vergi, mevduatta %15 oranındadır. Eğer bono ve mevduat için eşit faiz oranları söz konusu ise vergi avantajı nedeni ile bono tercih edilebilir. Hangi yatırım aracını seçeceğiniz yatırım yapacağınız zamanki faiz oranlarına bağlıdır. Mevduata devlet güvencesi 2015 yılı itibari ile 100.000 TL olarak belirlenmiştir. Ticari hesaplar sigorta kapsamı dışındadır. Hazine bonoları tanımı gereği devlet garantilidir. Ancak banka bonolarında böyle bir garanti yoktur.

Vadeli Mevduatlarda, vadesinden önce paranın çekilmesi durumunda o güne kadar birikmiş tüm faizi kaybetmiş olursunuz. (Özel haklarla açılan vadeli mevduat hesabı için durum farklıdır) Bonolarda ise, banka tarafından günlük açıklanacak oranlarla vade sonunu beklemeden kazanç elde etmek mümkündür. İstediğiniz miktarı faiz kaybı olmadan satmak mümkündür.

Sonuç olarak Vadeli Mevduat, Hazine Bonosu, Banka Bonosu riskleri düşük yatırım araçlarıdır. Size önerimiz, gelirinizin bir kısmını biriktirerek uygun yatırım araçları ile değerlendirmenizdir. Bir deyiş var; para harcarken kazanılır diye. Para kazandığınız dönemde harcamalarınıza dikkat edip , bütçe yaparak gelir- gider kontrolü ile elde edeceğiniz birikimlerinizin geleceğiniz için önemini bir kez daha vurgulamak isteriz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.