facebook pixel

Bankalar Konut Projelerini Nasıl Finanse Eder?

Son yıllarda bankalarla müteahhit firmalar arasında yapılan anlaşmalarla projesi devam etmekte olan konutların finansmanına ilişkin birçok kampanya düzenlenmektedir.

Yapımı devam etmekte olan konutlara ilişkin gerek bankalar gerekse tüketiciler açısından ortaya çıkması ihtimali bulunan birçok risk olduğundan inşaa halindeki konutların finansmanında bankaların dikkat ettiği bazı konular bulunmaktadır ki bunlar tüketiciler için de finansman ile birlikte risk koruyucu bir özellik taşımaktadır.

 1. Bankalar yeni bir projenin finansmanına karar vermeden önce o proje ile ilgili olarak bir fizibilite çalışması yaparlar.
 2. Projeye ait tapu kayıtları, teknik inceleme ve imar durumuna ilişkin kayıtları araştırılır.
 3. Proje dahilinde üretilecek olan konutlar verilen kredinin teminatı olacağından banka ile müteahhit firma arasında kefalet ve garantörlük limiti anlaşması yapılır. Burada iki model sözkonusudur;
  1. Kefalet/Garantörlük Modeli: Kullandırılan konut kredileri müteahhit firma hesabına geçer ve serbestçe kullanıma açılır, ancak kredi ödemelerinde problem yaşanması durumunda krediye ilişkin tüm alacaklar müteahhit firma tarafından bankaya ödenir.
  2. Hakediş Modeli: Bu yöntemde kullandırılan konut kredileri müteahhit firma hesabına hemen aktarılmaz, konut projesindeki ilerlemeye bağlı olarak aşama aşama hakediş şeklinde aktarma yapılır.
 4. Müteahhit firma ile banka arasında sağlanacak finansmana ilişkin uygulamanın nasıl gerçekleşeceğine ilişkin adımlar bir protokol ile açıklığa kavuşturulur.
 5. Banka ve müteahhit firma arasında konut kredisine özel faiz oranı ve masraf tutarı belirlenir.
 6. Müteahhit firma ile tüketici arasında yapılan "Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi"nin bir kopyası bankaya gönderilir ve banka tarafından da incelenir.
 7. Projede satılan konutlar için satış fiyatları üzerinden diğer bir deyişle gerçek satış fiyatı üzerinden tapu düzenlenir.
 8. Her ne kadar müteahhit firma ile banka arasında yapılan protokol ve anlaşmalara göre konut finansmanı gerçekleşse de her bir tüketiciye verilecek kredi için standart değerlendirme kriterleri uygulanır ve kredilendirme kararı her bir tüketici için ayrı ayrı alınır.
 9. Proje tamamlanana kadar "İnşaat Tüm Risk" sigortası yaptırılır.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl