artıpara blog

Bankalar Konut Projelerini Nasıl Finanse Eder?

Son yıllarda bankalarla müteahhit firmalar arasında yapılan anlaşmalarla projesi devam etmekte olan konutların finansmanına ilişkin birçok kampanya düzenlenmektedir.

Yapımı devam etmekte olan konutlara ilişkin gerek bankalar gerekse tüketiciler açısından ortaya çıkması ihtimali bulunan birçok risk olduğundan inşaa halindeki konutların finansmanında bankaların dikkat ettiği bazı konular bulunmaktadır ki bunlar tüketiciler için de finansman ile birlikte risk koruyucu bir özellik taşımaktadır.

 1. Bankalar yeni bir projenin finansmanına karar vermeden önce o proje ile ilgili olarak bir fizibilite çalışması yaparlar.
 2. Projeye ait tapu kayıtları, teknik inceleme ve imar durumuna ilişkin kayıtları araştırılır.
 3. Proje dahilinde üretilecek olan konutlar verilen kredinin teminatı olacağından banka ile müteahhit firma arasında kefalet ve garantörlük limiti anlaşması yapılır. Burada iki model sözkonusudur;
  1. Kefalet/Garantörlük Modeli: Kullandırılan konut kredileri müteahhit firma hesabına geçer ve serbestçe kullanıma açılır, ancak kredi ödemelerinde problem yaşanması durumunda krediye ilişkin tüm alacaklar müteahhit firma tarafından bankaya ödenir.
  2. Hakediş Modeli: Bu yöntemde kullandırılan konut kredileri müteahhit firma hesabına hemen aktarılmaz, konut projesindeki ilerlemeye bağlı olarak aşama aşama hakediş şeklinde aktarma yapılır.
 4. Müteahhit firma ile banka arasında sağlanacak finansmana ilişkin uygulamanın nasıl gerçekleşeceğine ilişkin adımlar bir protokol ile açıklığa kavuşturulur.
 5. Banka ve müteahhit firma arasında konut kredisine özel faiz oranı ve masraf tutarı belirlenir.
 6. Müteahhit firma ile tüketici arasında yapılan "Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi"nin bir kopyası bankaya gönderilir ve banka tarafından da incelenir.
 7. Projede satılan konutlar için satış fiyatları üzerinden diğer bir deyişle gerçek satış fiyatı üzerinden tapu düzenlenir.
 8. Her ne kadar müteahhit firma ile banka arasında yapılan protokol ve anlaşmalara göre konut finansmanı gerçekleşse de her bir tüketiciye verilecek kredi için standart değerlendirme kriterleri uygulanır ve kredilendirme kararı her bir tüketici için ayrı ayrı alınır.
 9. Proje tamamlanana kadar "İnşaat Tüm Risk" sigortası yaptırılır.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.