artıpara blog

Bankalar Kredi Verme Kararını Alırken Nelere Dikkat Ediyorlar?

Hepimizin hayatında çok çeşitli nedenlerle kredi ihtiyacı ortaya çıkabilir, öncelikle şunu belirtmek gerekir ki kredi demek başka insanların parasını kullanmak demektir, yani kendimiz yeteri kadar tasarruf yapamadığımız için başkalarının tasarruflarını ödünç alır karşılığında da faiz öderiz.

Dolayısıyla kredi almak aslında çok da iyi birşey değildir, kredi almadan önce yapmanız gereken birçok şey vardır, bütçe planlamanızı yapıp tasarruflarınızı arttırmaya çalışmak gibi, ancak bu makalemizin konusu kredi alırken bankaların bakacağı kriterler olduğundan hemen konuya geçiyoruz.

Bankalar kredi başvurunuzu müteakip birçok konuda kontrol işlemi yapmakla birlikte en temel yedi konuyu aşağıda kısaca özetlemeye çalıştık.

  1. Kredi Notu: Kredi Kayıt Bürosunun bir kolu olan Findeks aracılığı ile hesaplanan kredi notunuz ve kredi risk raporunuz bankaların ilk bakacağı kalemdir. Burada kredi notunuzun risk seviyesinin düşük, notunuzun yüksek olması bankaların kredi verme kararında olumlu etki yapacaktır. kredi notunuzun seviyesi ile ilgili detaylı bilgiye https://www.artipara.com/blog/findeks-kredi-notunun-gorunumu-nasildir-ve-seviyesi-ne-olmalidir/ linkinden ulaşabilirsiniz.
  2. Aylık Düzenli Net Gelir: İstediğiniz kredi tutarı ve vadesi için taksitlerinizi ödeme kabiliyetinizi belirleyen en önemli faktör düzenli aylık net gelirinizdir. Aylık gelirinizi maaş yazısı veya SGK dökümü gibi belgelerle bankalara göstermeniz gerekecektir. Aylık gelirinizin yarısından fazlasına denk gelen bir kredi taksit ödemesi sözkonusu ise bu durum taksitleri ödeme kabiliyetiniz konusunda soru işareti yaratabilir. Her bankanın farklı uygulaması olmakla birlikte asıl olan taksitleri ödeme kabiliyetinize bankaları inandırabilmenizdir. İstediğiniz vade ve kredi tutarı için ortaya çıkacak taksit ve ödeme planına ilişkin analizi https://www.artipara.com/kredi-hesaplama/ linkinden yapabilirsiniz.
  3. Mevcut Borç ve Açık Kredi Durumunuz: Diğer bir önemli kriter ise kredi başvurusu yaptığınız dönem itibariyle açık olan kredi borç bakiyeniz veya benzeri bir borç ödemeniz bulunup bulunmadığıdır. Eğer halihazırda borcunuz var ise aylık düzenli net gelirinizin yeni alacağınız kredi taksitleri ile mevcut borç taksitlerinin hepsini ödemeye yetip yetmeyeceğine bakılacaktır. Ayrıca mevcut borçlarınızı ödeme performansınıza da bakılacaktır.
  4. Mal Varlığı Durumunuz: Bankalar kredi vermeden önce kendilerini garanti altına almak isteyeceklerinden öncelikle kredi için başvurduğunuz bankada bir hesabınız var mı, var ise hesap veya hesaplarınızdaki mal varlığınız nedir bunu araştıracaklardır ayrıca sizden mal varlığınıza ilişkin bir takım belgeler de istenebilir, mesela eviniz var mı, arabanız var mı, arsanız var mı gibi bir takım bilgileri başvuru sırasında isteyecekleri gibi sonrasında da bunlara ilişkin belgeleri isteyebilirler.
  5. Yaşınız: Kredi kullanabilmek için yasal alt yaş sınırı 18 ‘dir, yasal olarak üst yaş sınırı olmamasına karşın 70 yaşın üstündeki kişiler için bankaların kredi verme iştahları yok denecek kadar azdır.
  6. Meslek ve İş Deneyiminiz: Meslek bilgisi bankalar için önemlidir zira size gelir yaratan şey mesleğinizdir dolayısıyla mesleğiniz ne kadar popüler bir meslek ise kredi alma ihtimaliniz de o kadar fazla olacaktır. Ayrıca işyerlerinde çalışma süreniz, ayrılış ve yeniden işe başlayışlarınız gibi bilgiler de istikrarınız konusunda bankalara ipuçları verceğinden bankalar tarafından araştırılacak konular arasındadır.
  7. Eğitim ve Medeni Durumunuz: Eğitim durumunuz gelirinizin seviyesi ve istikrarı ile ilgili bir bilgi verceğinden önemlidir, ayrıca evli insanların daha istikrarlı ve düzenli bir hayatları olduğu düşüncesiyle bankalar evlilere kredi vermek konusunda daha istekli olacaklardır.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.