artıpara blog

Bankaların Mevduata Verdikleri Faiz Neden ve Ne Kadar Farklıdır?

Faiz, bir miktar paranın belli bir süre kullanılması nedeniyle alınan sabit kiraya denir. Kısaca, faiz paraya biçilen fiyattır.

Resmi Mevduat hariç, mevduata uygulanacak faiz oranları banka ile müşteri arasında serbestçe belirlenir. Bankaların mevduata ve kredilere uygulayacakları faiz oranları ile katılma hesaplarına uygulayacakları kâr ve zarara katılma oranları ve bu oranların kısmen veya tamamen serbest bırakılması Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca yayımlanacak tebliğlerle düzenlenmektedir.

2015 yılında devreye girmiş olan Basel 3 düzenlemesine göre, bankaların mevduat sigorta fonuna tabii olan (yani 100 bin TL’ye kadar) mevduat tabanı ne kadar geniş olursa bu bankalar için o kadar avantajlı olmaktadır. Bir başka deyişle bu düzenleme bankaları yeni müşteri edinimine teşvik ediyor. Bu nedenle bankalar son yıllarda mevduat tabanını genişletebilmek amacıyla reklam maliyetine katlanmak yerine ‘tanışma faizi’ veya ‘hoş geldin faizi’ adı altında müşteriye daha yüksek faiz olarak vermeyi tercih ediyor.

Bankalar arasındaki müşteri kazanma rekabeti sonucu; pazar sürekli büyüse de her banka kendi payını artırmak ve birbirlerinden müşteri çalmak istiyor. Artık artan rekabete bağlı olarak birçok banka kendi tanışma faizini artırma gereği duyuyor; dolayısıyla rekabetin arttığı ve sonuçta müşterinin kazandığı görülüyor.

Mevduat, bankaların kaynakları arasında önemli bir yer tuttuğundan, bankalar mevduatlarını arttırmak için yoğun çaba sarfederler. Fonlama sıkıntısı çekmemek için mevduat toplama yarışına giren bankalar, büyük mevduat sahibi müşterilerini ellerinde tutmak için hem vadeli hem de değişik türlerdeki mevduat hesaplarına daha yüksek faiz vermeye çalışırlar bu da farklı mevduat faizi oranlarının bir başka nedenidir.

Bütün bunlardan çıkarabileceğimiz sonuç şudur; faizlerde yeni bir dönem yaşanıyor. Artık bankaların neredeyse tamamı mevduata üç farklı faiz uyguluyor. Bir müşteri aynı para tutarı ile bir banka şubesine gittiğinde farklı bir faiz, internetten hesap açtığında ayrı faiz ve yeni müşteri ise çok daha farklı bir faiz alıyor.

Son yıllarda yeni müşteri kazanmak için yarış başlatan bankaların özellikle ilk kez hesap açtıran veya son bir yılda ilk kez mevduat hesabı açtıran müşterilerine oldukça cömert davrandığı söylenebilir.

E-Mevduat faizleri son zamanlarda Türk Bankacılık sistemi içerine girmiş yeni yatırım alanlarından biri olup tüm işlemleri İnternet üzerinden yaptığınız için banka, şube ve diğer masrafları azaltarak Faiz oranlarını çift haneli sayılara getirebiliyor.

Peki Mevduat faiz oranları neye göre değişir biraz da bunlardan bahsedelim.

  • Mevduat faiz oranları vadeye göre değişiklik gösterebilir. 30 günlükle 32 günlük arasında ciddi faiz farkları olabiliyor. Bazı bankaların aylık vadesi 30 gün iken bazıları 32 gün üzerinden hesaplıyor.
  • Mevduat tutarı arttıkça özel vadeli faiz oranı alabilirsiniz. Örneğin 50.000 TL için farklı 500.000 TL için farklı oran alırsınız. Siz bankaya gittiğiniz zaman ve şu kadar ana param var yatırım yapmak istiyorum dediğinizde, size 6 aylık veya 1 yıllık özel vadeli Faiz oranı verebilir.
  • Bankayla ilişkiniz de farklı faiz alabilmenizi belirleyen etkenlerden biridir. Bankalar genellikle yeni müşteri ile eski müşteriye farklı oran verirler.
  • Müşteri temsilcisiyle ilişkiniz. Mevduat faizi için pazarlık edebilirsiniz.
  • Bankanın ortalama kredi verme maliyeti. Bir banka ortalama %16 ile, diğer banka %15 ile borç veriyor olsun. Ortalama getirisi yüksek olan size daha yüksek faiz önerebilir.
  • Bankanın günlük nakit ihtiyacı. O gün bankadan ciddi bir para çıkışı olacaktır. O güne özgü olarak yüksek faiz vererek mevduat toplamaya çalışabilir.

Sizler için derlediğimiz bankaların vadeli mevduat ve e-mevduat hesabı faiz oranları tabloda mevcuttur. (Tablo 17 Eylül 2016 tarihi itibariyle hazırlanmıştır)

Banka TL E- Mevduat faiz oranı Mevduat faiz oranı
ABANK %11 %5,75
AKBANK %10 %4,50
ANADOLUBANK %9,75 %7,75
BURGAN BANK %10,60 %6
DENIZBANK %11 %5,25
FINANSBANK %9 %5,25
GARANTI BANKASI %10,25 %4,50
HSBC %9,25 %5,25
ING BANK %11 %5,25
ODEABANK %11 %7,50
TÜRKIYE İŞ BANKASI %10,50 %4,60
YAPI KREDI BANKASI %10,45 %5,1

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.