artıpara blog

Bireysel Emeklilik Sisteminin Kişisel Finans Yönetiminizdeki Yeri

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) temel olarak tasarrufların arttırılması amacıyla devlet destekli olarak ortaya çıkan bir emekliliğe hazırlık mekanizmasıdır.

Özellikle sosyal güvenlik kurumlarının sağladığı emeklilik olanaklarının yeterli olmaması nedeniyle de hemen hemen herkesin kişisel para yönetiminde dikkate alması gereken bir uygulamadır.

Aile bütçemizde veya kişisel finansal planlamamızda neden BES sistemine yer vermeliyiz, bu sorunun en basit ifadeyle cevapları aşağıdaki gibidir;

  1. BES'e yatırdığınız düzenli tutarların (katkı payı) %25' ine denk gelen bir tutar devlet tarafından sizin BES hesabınıza yatırılır, şartları sağladığınızda devletin size verdiği bu parayı haketmiş olacak ve kullanabileceksiniz. Yatırım getirilerinin enflasyon oranına yaklaştığı şu günlerde %25'lik devlet katkısı iyi bir fırsat olarak öne çıkmaktadır.
  2. BES'e yatırılan tutarlar portföy yönetim şirketleri tarafından profesyonel olarak yatırımlara yönlendirildiğinden yatırdığınız tutarlar gün geçtikçe büyüyecek ve uzun vadede kar topunun bir çığa dönüşmesi gibi katlanarak artacaktır.
  3. BES sistemi devlet kontrolünde ve profesyonel özel şirketlerce idare edilmektedir, sistem son derece şeffaf ve güvenilir bir yapıya sahiptir. Öyle ki birçok başka yatırımda olmayan güvenceler BES sisteminde bulunmaktadır, mesela BES hesabınıza haciz gelebilmesi için belirli şartların oluşması gerekir.
  4. BES portföy şirketlerinin yönettiği fonlar vergiden muaf olduğundan kazançları başka fonlara göre daha yüksektir. Dolayısıyla BES'e katılım ile yatırımınıza iyi bir getiri elde edebilirsiniz, ayrıca BES şirketinizin performansı yeterli değil ise istediğiniz zaman şirketinizi değiştirebilirsiniz. BES şirketlerini seçerken kendi yönetim kesintileri ve yatırım yaptıkları fonların kesintilerine ilişkin bilgileri incelemeniz yararlı olacaktır.
  5. BES şirketinize ait internet sitesinden fon dağılımınızı yılda altı kez ve emeklilik planınızı da yılda dört kez kolayca değiştirebilir, birikmiş tutarlarınızı kişisel finans planlamanıza uygun fon yatırımlarına hızlıca yönlendirebilirsiniz.
  6. Gider yönetimindeki en önemli kurallardan biri öncelikle kendimize para ödemektir, yani tasarruf için gider yapmaktır dolayısıyla BES sistemi bu mekanizmayı kurabileceğiniz iyi bir araçtır.

BES’ten maksimum faydayı sağlayabilmek için emekliliği hak etmiş olmak yani sisteme ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalmış olmak ve 56 yaşını tamamlamış olmak gerektiğini unutmayınız.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.