facebook pixel

Bireysel Emeklilik Sisteminin Kişisel Finans Yönetiminizdeki Yeri

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) temel olarak tasarrufların arttırılması amacıyla devlet destekli olarak ortaya çıkan bir emekliliğe hazırlık mekanizmasıdır.

Özellikle sosyal güvenlik kurumlarının sağladığı emeklilik olanaklarının yeterli olmaması nedeniyle de hemen hemen herkesin kişisel para yönetiminde dikkate alması gereken bir uygulamadır.

Aile bütçemizde veya kişisel finansal planlamamızda neden BES sistemine yer vermeliyiz, bu sorunun en basit ifadeyle cevapları aşağıdaki gibidir;

  1. BES'e yatırdığınız düzenli tutarların (katkı payı) %25' ine denk gelen bir tutar devlet tarafından sizin BES hesabınıza yatırılır, şartları sağladığınızda devletin size verdiği bu parayı haketmiş olacak ve kullanabileceksiniz. Yatırım getirilerinin enflasyon oranına yaklaştığı şu günlerde %25'lik devlet katkısı iyi bir fırsat olarak öne çıkmaktadır.
  2. BES'e yatırılan tutarlar portföy yönetim şirketleri tarafından profesyonel olarak yatırımlara yönlendirildiğinden yatırdığınız tutarlar gün geçtikçe büyüyecek ve uzun vadede kar topunun bir çığa dönüşmesi gibi katlanarak artacaktır.
  3. BES sistemi devlet kontrolünde ve profesyonel özel şirketlerce idare edilmektedir, sistem son derece şeffaf ve güvenilir bir yapıya sahiptir. Öyle ki birçok başka yatırımda olmayan güvenceler BES sisteminde bulunmaktadır, mesela BES hesabınıza haciz gelebilmesi için belirli şartların oluşması gerekir.
  4. BES portföy şirketlerinin yönettiği fonlar vergiden muaf olduğundan kazançları başka fonlara göre daha yüksektir. Dolayısıyla BES'e katılım ile yatırımınıza iyi bir getiri elde edebilirsiniz, ayrıca BES şirketinizin performansı yeterli değil ise istediğiniz zaman şirketinizi değiştirebilirsiniz. BES şirketlerini seçerken kendi yönetim kesintileri ve yatırım yaptıkları fonların kesintilerine ilişkin bilgileri incelemeniz yararlı olacaktır.
  5. BES şirketinize ait internet sitesinden fon dağılımınızı yılda altı kez ve emeklilik planınızı da yılda dört kez kolayca değiştirebilir, birikmiş tutarlarınızı kişisel finans planlamanıza uygun fon yatırımlarına hızlıca yönlendirebilirsiniz.
  6. Gider yönetimindeki en önemli kurallardan biri öncelikle kendimize para ödemektir, yani tasarruf için gider yapmaktır dolayısıyla BES sistemi bu mekanizmayı kurabileceğiniz iyi bir araçtır.

BES’ten maksimum faydayı sağlayabilmek için emekliliği hak etmiş olmak yani sisteme ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalmış olmak ve 56 yaşını tamamlamış olmak gerektiğini unutmayınız.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl