artıpara blog

Bireysel Kredi Müşterileri Döviz ya da Dövize Endeksli Kredi Kullanabilir Mi?

Türkiye’de ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yasal olarak sadece TL kredisi kullanabilirler. Bireysel kredi müşterilerine, 2008 yılında yapılan yasal mevzuat değişikliklerine göre döviz veya dövize endeksli kredi kullandırılması yasaklanmıştır.

Döviz Kredileri

İhracat veya ihracat sayılan satışlar ile döviz kazandırıcı faaliyetlerin finansmanı amacıyla, ihracat taahhüdünün yerine getirilmesi şartı ile kullandırılan kredi türüdür. İhracat finansmanında kolaylık sağlamayı hedefleyen döviz kredilerinde, ihracat taahhüdü yerine getirildiğinde vergi, resim, harç ve KKDF muafiyeti söz konusudur.

Firmanın ihracata yönelik çalışıyorsa Döviz Kredisi kullanarak finansman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Döviz Kredileri, Kobiler ve Ticari Firmalar tarafından kullanılabilir.

Dövize Endeksli Krediler

Döviz kredilerinden farklı olarak, ihracat taahhüdü aranmaksızın döviz olarak borçlanılan ancak Türk Lirası olarak kullanılan, riskin döviz olarak takip edildiği kredi türüdür.

Döviz kredisi kullanamayan ancak döviz cinsinden gelir elde etme kapasitesi olan firmalar, ticari faaliyetlerindeki finansman ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilirler. Dövize Endeksli Krediler, Kobiler, Ticari Firmalar ve Kurumsal Şirketler tarafından kullanılabilir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.