artıpara blog

Borç Kapama Planı

Eğer bazı hatalar yaptınız ya da bir şeyler yolunda gitmediği için borçlarınızı ödeme ile ilgili zorluklar yaşıyorsanız öncelikle bir borç kapama planı yapmalısınız.

Bunun için önce durumunuzu tespit edin; nelere harcama yaptığınızı bulun, neden bu duruma geldiğinizi tespit edin. Harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirip değiştirmek için aksiyon alın. Zaruri harcamalar ile zaruri olmayan harcamaları belirleyin. Zaruri olmayan harcamaları borçlarınız kapanana kadar mümkün mertebe ortadan kaldırın. Zaruri olarak sınıflandırdıklarınızı da bir değerlendirmeye tabi tutun. Bunların içinden de tasarruf edebilecekleriniz ya da daha az maliyetle çözebilecekleriniz olabilir.

Durumunuzu anladıktan ve gereksiz harcamalarınızı belirledikten sonra acil durum bütçesi yapın, gelir ve gider için hedefler belirleyin, hedeflere uygun düzeltici aksiyonlar alın.

Borçlarınızı ödediğiniz faiz oranları ile birlikte listeleyin, ödeme planını en yüksek faiz oranından başlayarak oluşturun. Birden fazla bankaya borcunuz varsa, bunları tek bir bankada borç kapatma kredisi ile toplamanın daha avantajlı olup olmayacağını kontrol edebilir ,düzenli çalıştığınız bankanın müşteri temsilcisine danışabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımınızı dürüst bir şekilde değerlendirin. Kredi kartları size bedava ya da sunduğu taksit avantajları ile kısa sürede ödeme zorunluluğu olmama hissiyatı yaratıyor mu? Eğer bu hissiyat ile gereksiz şeyleri aldığınızı düşünüyorsanız belli bir dönem için (doğru şekilde kullanmaya başlayana kadar) kredi kartı yerine nakit kullanmanız daha avantajlı olabilir.

Borçlarınızı takip edin, ödeme günü geldiğinde ödeyin, hatırlamak için telefon, bilgisayarınızı kurun.

Yakın çevrenizden borç alıp alamayacağınıza bakın. Faizli borçlarınızı daha hızlı kapatarak aldığınız bu borcu belli bir plan dahilinde daha hızlı ödeyebilirsiniz.

Gelirlerinizi etkin şekilde yönetmeyi öğrenmediğiniz takdirde borç kapama planı ile kurtulduğunuz borç yüküne tekrar geri dönmeniz mümkündür. Borçları kapattıktan sonra dahi gelirleriniz ve harcamalarınız arasındaki dengeyi kontrol altında tutmalı, parasal konularda daha dikkatli olmalı ve aylık olarak finansal durumunuzu izlemelisiniz. Gelir – gider dengeniz ne durumda? Bu sorunun cevabı; ya bir denge vardır, ya gelirlerimiz giderlerimizden fazladır ya da giderlerimiz gelirlerimizden fazladır olur. Amacımız gelirlerin giderlerden daha fazla olduğu duruma ulaşmaktır. Kişisel bir finans planı yaparak bundan sonra birikim ve yatırım yapmanın yollarını öğrenmekte yarar var.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.