artıpara blog

Borçlanmanın Dokuz Altın Kuralı

İdeal bir dünyada, herkes kendi ihtiyaçları için yeterli paraya sahip olurdu. Gerçekte ise, çoğumuz hedeflediğimiz şeylere ulaşabilmek için borç alma opsiyonunu değerlendiririz. Bankalar için gerçeklik ve hedefler arasındaki farklar önemli fırsatlardır; o nedenle potansiyel müşterileri, SMS'ler ve telefon görüşmeleri yoluyla kredi teklifleri ile bombalamaktadırlar. Bazıları düşük maliyetler sunarken bazıları da hızlı ve kapıya teslim seçenekleri sunuyor.

Teknolojideki değişimler borç verme endüstrisinde de bir şeyleri kolaylaştırdı. Bankaları düşük faiz oranları için yarıştıran, en düşük maliyetli krediye en hızlı şekilde alabilmelerinde yardımcı olan artıpara gibi internet siteleri sayesinde kredi almak daha kolay, daha hızlı ve daha karlı hale geldi.

Ne Kadarlık Düzenli Ödeme Yapmaya Gücünüz Yeter?

Ne Kadarlık Düzenli Ödeme Yapmaya Gücünüz Yeter?

Teknoloji, kredilere ulaşma biçimini değiştirirken, borçların ödenmesi ile ilgili kurallarda pek değişiklik olmadı; borçlanırken aklınızda bulunması gereken 9 değişmez borçlanma kuralını aşağıda listeledik:

Borç-Gelir Oranınız Nedir? Siz Hangi Bölgedesiniz?

  • %20-25: Rahat Bölge
  • %25-40: Tedbirli Bölge
  • %40-50: Stresli Bölge
  • %50 üzeri: Borçlanma durumunuz alarm veriyor
Borç Gelir Oranı

Borç Gelir Oranı=Aylık Toplam Borç Geri Ödemeleri/Aylık Net Gelir*100

1.Ödeyebileceğinizden Fazla Borç Almayın

Kolayca ödeyebileceğiniz bir kredi alın. Otomobil için borçlarınızın aylık geri ödemesi aylık net gelirinizin %15’inden; ihtiyaç kredisi için %10’undan fazla olmasın. Aylık tüm borçlarınızın geri ödemesinin toplam tutarı ise aylık net gelirinizin %50’sinden fazla olmasın.

2. Vadeyi Mümkün Olduğunca Kısa Tutun

Vade uzadıkça aylık geri ödeme rakamınız düşeceği için daha cazip görünmekle birlikte ödeyeceğiniz faiz oranının yükseleceğini de düşünerek vadeyi olabildiğince kısa tutun.

3. Geri Ödemelerinizi Zamanında ve Düzenli Yapın

İster ufak bir kredi kartı borcu ister ev kredisi geri ödemesi olsun ödeme zamanını kaçırmayın. Bir aylık kredi borcunun zamanında ödenmemesi veya ödemenin ertelenmesi kredi profilinizi etkileyerek hayatın ilerleyen döneminde diğer ihtiyaçlar için kredi alma şansınızı engelleyebilecek önemli faktörler arasındadır.

Kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeyecek durumda iseniz en azından minimum ödeme tutarını ödeyin. Unutmayın ki ödenemeyen kredi kartı borcu için ödeyeceğiniz faiz en pahalı kredidir. Düzenli ödeme yapabilmek için bankaya otomatik ödeme talimatı verin.

4. Yatırım için Borçlanmayın

Bu aynı zamanda yatırımın temel kurallarından biridir. Yatırım yapmak için asla borç para kullanmayın. Sabit mevduat ve tahviller gibi ultra-güvenli yatırımlar, ödediğiniz faiz oranıyla eşleşemez. Hisse senetleri gibi daha yüksek getiri sağlayan yatırımlar da çok değişkendir.

Benzer şekilde, isteğe bağlı harcamalar için bir kredi almaktan kaçının. Bir seyahat kredisi için kredi kartı şirketinizden SMS alıyor olabilirsiniz, ancak bu istekler tasarruf ederek daha iyi yerine getirilir. Lüks saatler veya pahalı marka çanta satın almak için kişisel kredi almak iyi bir fikir değildir.

5. Sigorta Yaptırın

Büyük bir ev ya da araba kredisi alırsanız, sigorta yaptırmak en iyisidir. Size bir şey olursa, ailenize yüklü miktarda borç bırakmamak için yaptıracağınız sigorta size çok fazla bir ek maliyet getirmeyecektir.

6. Daha İyi Oranlar İçin

Uzun vadeli kredilerde, bir kez imzayı attık sözleşmeyi yaptık diye düşünmeyin. Faiz oranlarındaki yeni kurallar ve değişiklikler hakkında gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun. Bu değişiklikler sayesinde ucuz bir krediye geçmenizin mümkün olabileceğini göz ardı etmeyin. Geçiş, kredinin erken döneminde yapılırsa daha faydalı olacaktır.

7. Kredi Sözleşmelerini Okuyun

Kredi sözleşmesinde yer alan şart ve koşulları dikkatli bir şekilde okuyun. Satır aralarındaki bazı koşullar sonradan sizin için sürpriz olabilir.

8. Birden Fazla Krediyi Birleştirme

Birden fazla kredi ödüyorsanız borçlarınızı bir bütün olarak düşük maliyetli kredi ile birleştirmeniz iyi bir fikirdir.

9. Aile Üyelerini Borçlanma Konusunda Bilgilendirin

Kredi almadan önce, ailenizle tartışın. Bu önemlidir çünkü geri ödeme tüm hane halkının mali durumunu etkileyecektir. Eşinizin kredinin alınma edenlerinin farkında olduğundan emin olun.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.