artıpara blog

Çek Nedir? Çek Karnesi Nasıl Alınır?

Bazı ülkelerde bireysel ihtiyaçlar için kullanımı çok yaygın olsa da çek ülkemizde daha çok ticari amaçlar için kullanılmaktadır.

Çek esasen nakit taşıma riskini ortadan kaldıran, mal ve hizmet alımlarınızdan doğan tüm ödemelerinizi yapabileceğiniz, ödeme emri niteliğinde olan bir kıymetli evraktır.

Çekte ilgili üç taraf bulunur. Bunlar; Çeki düzenleyen kişi (Keşideci) , çeki ödeyecek banka şubesi ve düzenlenmiş çeki elinde bulunduran kişi (hamil).

Ticaret hayatında sıkça kullanılan çek, her nekadar bankaya verildiğinde ödenmesi gereken bir evrak olsa da piyasada daha çok vadeli olarak kullanılır. Bu nedenle günümüzde işhayatının olmazsa olmazı haline gelmiştir.

Bir çek karnesine sahip olabilmeniz için yapmanız gereken öncelikle çalıştığınız bankaya müracat etmektir.Bankaların kendilerine her başvuran kişiye çek karnesi verme yükümlülüğü yoktur. Bankalar çek karnesi müracatında bulunan şirket yada kişilerin mevduat hesaplarında yeterli bakiye bulundurması, hesap sahibinin ticari ve mali durumunun yeterli olması ve ödeme ahlakının bulunması gibi hususları değerlendirmesi sonrasında çek karnesi verip vermeme kararını verir.

Sonuç müspet ise bankanız sizden; kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve sabıka kaydı gibi gerekli evrakları temin eder. Sonra 10 yada 15 yapraklı bir çek karnesinin her yaprağı için 5-6 Tl değerli kağıt bedeli ödemeniz gerekir.

Bankanız kendisini garantiye almak amacıyla çek karnesini size vermek için çek sayfası başına 1200 Tl teminat yada bloke hesap bulundurmanızı isteyebilir. Bunun nedeni sizin düzenlemiş olduğunuz çekin vadesi gelip de tahsil edilmek istendiğinde hesap durumunuz yeterli değilse bankanızın bankalar kanununa göre çek sayfası başına 1200 Tl ödemekle yükümlü olmasıdır. Eğer kredibiliteniz yüksek, hesap hareketleriniz düzenli ve ödemelerinizde herhangibir sıkıntı yoksa bu parayı bloke ettirmeme şansınız az da olsa vardır.

Bütün prosedürleri başarıyla geçtiniz ve artık bir çek karneniz var. Hayırlı olsun... Ancak şunu da bilmeniz gerekir ki; bir çek karnenizin olması artık özgürce çek yazabileceğiniz ve bu çekleri piyasanın kabul edeceği anlamına gelmez. Ödeme yapacağınız kişi yada şirketin sizin ödeme ahlakınıza ve ticari itibarınıza güveni yok ise çek karneniz maliyetli bir aksesuardan başka birşey değildir. Demek ki neymiş, borç yiğidin kamçısı olsa da temerrüde düşmemek gerekir... ☺

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.