artıpara blog

Dövizle Bireysel Kredi Çekilebilir Mi?

“Hard Currency” diye tabir edilen Dolar, Euro, Japon Yeni, İsviçre Frankı ve Pound gibi para birimleri ile kredi kullanmak isteyen firmalar olduğu gibi tüketiciler de bulunmaktadır.

Tüketicilerin amacı temel olarak istikrarlı giden döviz kurlarından faydalanarak kredi kullanmayı planladıkları para birimine ait düşük kredi faizlerinden yararlanarak toplam kredi maliyetlerini azaltmaktır.

Temel olarak finans teorisine göre iki para birimi arasındaki kur bu para birimlerinin faiz oranları arasındaki farktan elde edilecek getiriyi kapatacak şekilde hareket ederek arbitraj diye tabir edilen faydaların oluşmasına izin vermez. Ancak gerçek hayatta iki para birimi arasındaki kuru etkileyen birçok faktör olduğundan kurların her zaman faizler arasındaki farka paralel olarak hareket ettiğini görmek çok kolay değildir. Dolayısıyla tüketicilerin dövizli kredi kullanarak elde etmeyi bekledikleri fayda temelsiz değildir.

Ama sizin de tahmin edebileceğiniz gibi özellikle TL diğer para birimleri karşısında her zaman istikrarlı bir performans gösterememektedir. Dolayısıyla dövizli kredi kullanımında dimyata prince giderken evdeki bulgurdan olmak riski bulunmaktadır, daha teknik bir deyimle dövizli kredilerde kur riski önemli bir maliyet unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dönem dönem artan tüketici talebi ile kullandırılan dövizli kredilerin TL ‘de meydana gelen ciddi devalüasyonlar nedeniyle tüketiciler aleyhinde büyük ekonomik krizlere, iflaslara ve uzun süreli sorunlara sebep olması nedeniyle 2008 yılında yapılan bir düzenleme ile tüketicilerin döviz bazlı veya dövize endeksli bireysel kredi kullanımları yasaklanmıştır.

Bu topyekün yasaklama bir yandan finansal okur yazarlığı düşük, risk almayı seven veya ne risk aldığını bilmeyen tüketicilerin korunması açısından olumlu olmakla birlikte diğer yandan kurunun yanında yaşın da yanması sonucu doğurmuştur. Zira döviz bazında geliri olan bir tüketicinin yine aynı döviz bazında borçlanmasından daha doğal bir durum düşünülemez oysa getirilen düzenleme ile bütün tüketiciler aynı sepete konularak dövizli kredi kullanımı imkanı ortadan kaldırılmıştır.

Diğer taraftan ticari ve mesleki amaçlı döviz kredilerinin kullanımında bazı sınırlamalar olmakla birlikte topyekün bir sınırlama veya yasaklama getirilmemiştir.

Özellikle döviz geliri olan firmaların bu döviz cinsinden ve gelirlerinin tutarını aşmayacak şekilde kredi kullanmaları “doğal hedge” yani kur riskinin doğal olarak azaltılması veya sıfırlanması anlamına gelecektir.

2003 yılı baz alınarak hazırlanmış olan TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru endeksine bakıldığında endeksin 100’ün üzerinde olduğu dönemlerde TL‘nin diğer para birimlerine karşı değerli 100’ün altında olduğu durumlarda da düşük değerli olduğu anlaşılabilir.

Tüfe Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi

Bu grafiğe bakıldığında dalgalanmaların boyutunun ne kadar büyük olduğu dolayısıyla döviz geliri olmayan bireylerin dövizle kredi kullanmaları durumunda karşı karşıya kalabilecekleri kur riskinin dövizli krediden beklenen faiz tasarrufundan ne kadar daha büyük olabileceği anlaşılmaktadır.

Daha basit bir ifadeyle TL’nin değerinin düşük olduğu yerlerde (100’e yakın veya altında) dövizli kredi kullanıp TL ‘nin değerlendiği yerlerde (120 /130 seviyelerinde) geri ödeme yapmayı beceremeyen her türlü zamanlama dövizli kredinin maliyetini arttıracak, astarı yüzünden pahalı bir kredi haline getirecektir.

Dalgalanmaların büyüklüğü ve sıklığı düşünüldüğünde, ve bu dalgalanmaların ekonomik gerçekler dışında başka birçok faktörden etkilendiği de dikkate alındığında bu zamanlamayı tutturmanın imkansıza yakın olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Sonuç olarak yapılan düzenlemenin tümden dövizli bireysel krediler için tüketicilere yasak getiriyor olması eleşitiri konusu olabilecekse bile bu düzenleme ile birçok tüketicinin ciddi risklerden korunduğu da teslim edilmelidir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.