artıpara blog

Elektronik Haciz (e-haciz)

Elektronik Haciz (e-haciz) Nedir?

Elektronik haciz, devlete olan borçlarınızın karşılığında banka hesabınızdaki para, fon, hisse senedi gibi varlıklarınıza, maaşınıza elektronik olarak geçici süreliğine el konulmasıdır. Vadesi geçmiş olan vergi borçlarına karşılık devlet elektronik ortamda haciz işlemi gerçekleştirebilir.

Elektronik haciz işleme konmadan yedi gün önce borçluya bildirimde bulunulur. Borçlu, bu yedi gün içinde borcunu ödeyebilir, taksitlendirme yapabilir, Ödeme yapılmadığı takdirde haciz işleme konur.

Elektronik Haczin Uygulanması

Elektronik Haciz işleme konmadan önce Devlete ya da Kurumlara borcu olan kişilere ödeme emri gönderilerek bildirimde bulunulur. Borçlu, bildirimi takiben verilen süre içinde borca dair yapılandırma ya da taksitlendirme yapabilir. Bu süre içinde borcun ödenmemesi durumunda elektronik haciz işleme konur.

Vergi Dairesi Otomasyon Programı (VEDOP) üzerinden bağlı olunan Vergi Dairesi Başkanlığına borçlunun bilgileri iletilir. Vergi Dairesi Başkanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğünü bilgilendirdikten sonra, tüm bankaların genel müdürlüklerine bildirimde bulunulur. Bankalarda maaş, mevduat hesabı olanlar için online olarak elektronik tahsilat tebliği yapılır. Böylelikle bankalarda bulunan hesaplara bloke konarak alacaklıya hesabın bulunduğu bankadan EFT yapılarak borç tahsil edilir.

Borcunu ödemeyen kişilerin banka hesabının yanısıra ev, araba ve gayrimenkul gibi diğer mal varlıklarında da haciz konulabilir. Evin üzerine e-haciz konabilir ve sonrasında eve haciz memurları gelebilir.

Elektronik Haczin Durdurulması

İcra Müdürlüğünden Gelen tebligatta belirlenen süre içinde borcun ödenmesi veya borcun taksitlendirilmesi durumunda haciz kaldırılabilir. Hesabınızın bulunduğu banka ile anlaşarak borcu taksitlendirip haczi kaldırabilirsiniz.

Yanlışlık yapılması durumunda itiraz edilerek düzeltme yapılması istenebilir. Haczin durudurulması yönünde karar çıkarttırılabilir.

Elektronik Haciz Sorgulama

e-Devlet, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.