artıpara blog

Emlak Vergisi Nedir, Konutu Olduğu Halde Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisi bina, arazi ve arsalar için bunların sahipleri veya yararlanma hak sahipleri tarafından ödenmesi gereken bir vergidir.

Emlak vergisinde beyanname verme zorunluluğu yoktur, ancak sadece mükellefin değişmesi, konutun satışı veya arsa/arazinin ifraz ve tehvidi gibi vergi değerini değiştiren durumlarda belediyeye bildirimde bulunulması gerekir. Bu bildirim değişikliğin olduğu bütçe yılının sonuna kadar veya değişiklik yıl sonunda oldu ise üç ay içinde yapılmalıdır.

Yeni alınan konuta ait emlak vergisi mükellefiyeti evin alındığı yılı takip eden yıl başlamaktadır, yani 2016 yılında aldığınız eviniz için emlak vergisi sorumluluğunuz 2017 yılında başlayacaktır. Bu durumda 2016 yılı ve öncesine ait emlak vergisi tutarını evin eski sahibinin ödemesi gerekmektedir.

Emlak vergisi tutarları gayrimenkul’ün bulunduğu belediye tarafından rayiç bedel üzerinden otomatik olarak hesaplanıyor, belediyeye gittiğinizde veya internet üzerinden ilgili belediye veya Gelir İdaresi Başkanlığı sistemlerine girdiğinizde konutunuz için tahakkuk etmiş olan emlak vergisi tutarını kolayca öğrenebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yapmak istediğiniz sorgulamaları https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MBBS_SORGU_LOGIN_AC linkini tıklayarak kolayca yapabilirsiniz.

Borç sorgulamanızı yaptıktan sonra yine gayrimenkulün buluduğu bölge belediyesi sistemlerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı ödeme sistemlerinden internet üzerinden emlak verginizi ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı ödeme sistemine ulaşmak için https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_7111_LOGIN_AC&odeme=1 tıklayınız.

Emlak vergisi tutarları iki taksit halinde ödenir, birinci taksit Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksit ise Kasım ayı sonuna kadar ödenir. Ödemede gecikme olması durumunda aylık %1.40 gibi yüksek bir faiz oranı ceza olarak uygulanır dolayısıyla zamanında ödeme yapılmasına dikkat edilmelidir.

Diğer taraftan bazı kişiler için emlak vergisi muafiyeti bulunmaktadır. Konutu olduğu halde kimler emlak vergisi ödemez sorusunu cevaplamak gerekirse, sadece bir tane ve en fazla 200 metre kare brüt konutu olan aşağıdaki kişiler emlak vergisi ödemez;

  1. Şehitlerin dul ve yetimleri
  2. Gaziler
  3. Engelliler
  4. İşsizler ve hiç bir geliri olmayan ev hanımları
  5. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ dan (Bağkur, SSK, ve Emekli Sandığı) aldıkları emekli aylığı dışında başka bir geliri olmayan emekliler ve bunların dul ve yetimleri

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.