artıpara blog

Emlak’ta 2017 Beklentileri

Zorlu geçen 2016 yılının ardından 2017 yılına da terör ve dolar kurundaki hızlı yükselişle başladık, ancak herşeye rağmen umutlarımızı koruyor ve 2017 yılının en azından 2016’ya göre daha iyi geçeceğini umuyoruz.

Makro düzeyde bakıldığında Suriye ve Irak politikalarındaki değişiklik, güney sınırımızdaki savaş ve terörü durdurmak adına Rusya ve Iran ile olan işbirliği çabaları ve en azından son dönemde Avrupa ile yaşanan gerginliklerdeki hafifleme politik tarafta 2017’ye başlarken iyi haberler olarak algılanabilir.

Diğer taraftan yine politik tarafta anayasa değişikliği ve başkanlık sistemine geçiş ile ilgili ülke içindeki tartışmalar ve olası referandum ve hatta erken seçim ise ekonomi için 2017‘ye başlarken kötü haberler olarak öne çıkıyor.

Ekonomik tarafta ise Dolar TL kurunun 2.80’lerin üzerine çıkmış olması ve merkez bankasının uzun bir süredir elinin kolunun bağlı olduğu şeklindeki piyasa algısı negatif gelişmelerin başında geliyor.

Merkez bankasının Dolar‘daki artışı durduramaması, enflasyon üzerindeki etkisini şimdiden göstermiş, enflasyon beklentilerinde yukarı yönlü algı oluşmuştur.

Ayrıca Dolar TL kuruna ve iç ve dış politik gelişmelere bağlı olarak tüketici güveninde yaşanan düşüş, piyasanın yavaşlamasına neden olmuştur. Bu ise 2017 yılı için öngörülen %3’lük büyümenin başarılmasını tehlikeye sokan bir gelişme olarak öne çıkmaktadır.

Tüm bu ekonomik ve siyasi gelişmeler çerçevesinde uzunca bir süredir ekonominin amiral gemisi görevini üstlenmiş olan emlak piyasasına baktığımızda 2017 için neler öngörebiliriz?

Konut, AVM ve altyapı inşaatlarının başını çektiği emlak hareketliliğinin kredi musluklarının gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde sonuna kadar açık olduğu, kredi faizlerinin yine gerek yurtdışında ve gerekse yurtiçinde düştüğü geçmiş 10-15 senelik bir döneme denk gelmesi tesadüf değildir.

Global piyasalarda Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artışlarına başlaması ve 2017 yılında da bu artışlara devam edeceğinin sinyallerini vermesi nedeniyle risk işhatı azalmış ve gelişmekte olan piyasalardaki fonlar geri çekilmeye başlamıştır.

Dolayısıyla yurtdışından bulunabilecek kredi olanaklarında azalma olacağı beklenmelidir. Diğer taraftan FED ‘in faiz artışının tüm dünyada faizler genel seviyesinin artmasına neden olması da kaçınılmazdır.

Öte yandan 2008 yılından 2016 yılına kadar Türk Özel Sektörü’nün döviz bazlı borçlarındaki artış dört katına ulaşmıştır. Bu artışın bir kısmı da inşaat firmalarının kullandığı krediler nedeniyledir.

Dolar kurundaki hızlı yükselişin bu kredilerin geri ödemelerinde firmaları zorlaması kaçınılmaz olacaktır.

Piyasadaki durgunluk ve dövizdeki yükselişle birlikte artan borçların yaklaşan vadeleri biraraya geldiğinde inşaat firmalarının ellerindeki konut stoklarını hızlı bir şekilde nakde döndürmek zorunda kalacaklarını öngörmek yanlış olmaz.

Bunun ise beraberinde fiyatlarda indirim veya çeşitli kampanyalar olarak kendini göstermesi beklenebilir.

Öte yandan ikinci el konut satışlarında da bir süredir yaşanan durgunluk nedeniyle agresif satıcıların önümüzdeki aylarda fiyatları aşağı çekerek satışlarını gerçekleştirmek istemeleri beklenebilir.

Bir başka önemli konu ise konut arzındaki artıştır, kentsel dönüşüm projelerinin birçoğunun bittiği veya bitmek üzere olduğu da dikkate alındığında konut fiyatlarının 2017 boyunca baskı altında kalacağı, hatta bazı bölgelerde fiyatların gerileyeceği öngörülebilir.

Diğer taraftan Dolar kurundaki artış ile birlikte ellerinde döviz olanların yüksek kurdan bozduracakları dövizlerle konut piyasasındaki uygun fiyatlara yönelmesi beklenebilir.

Zira er ya da geç Dolar kurundaki ve enflasyondaki artış konut maliyetlerini arttıracak bu ise konut fiyatlarının artmasına neden olacaktır.

Gayrimenkul üreticilerinin konut maliyetlerindeki artışı talep düzelmeden tüketiciye yansıtmaları zor görünse de orta vadede konut fiyatlarının zamlanması beklenebilir.

Dolayısıyla önümüzdeki dönemde elinde nakit olan ve özellikle döviz bulunduran tüketici veya yatırımcılardan konut talebi gelmesi beklenebilir.

Yine de bu talebin geniş kitlelere yayılması mümkün görünmediğinden 2017 yılı için konut fiyatlarının baskı altında kalacağını bekleyebiliriz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.