artıpara blog

Eşinizin Kredi Notu Kredi Başvurunuzu Etkiler Mi?

Kredi başvurusunda bulunacakların bilmesi gereken konulardan biri de eşlerinin ya da birlikte yaşadığı anne , baba, çocuk gibi başvuru esnasında gelir durumunu belgeledikleri aile bireylerinin(hane halkı) kredi sicillerinin başvurularına etki edebileceğidir.

Eğer düşük tutarlı bir ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunacaksanız sizin kredi notunuz ve geliriniz başvuruda bulunduğunuz banka için değerlendirme yapmada yeterli olabilir. Bu durumda eşinizin kredi notu değerlendirmeye alınmayabilir ya da alınsa bile istediğiniz kredi tutarı az olduğu için eşinizin kredi notu düşük olsa dahi kredi başvurunuz kabul edilebilir. Bununla birlikte, eşinizin yasal takipte olan kredi borçları varsa, kredi talebinizin geri çevrilme ihtimali artar.

Konut kredisi başvurularında hem aile bireylerinin ortak gelirleri hem de gelir sahiplerinin kredi sicilleri önem taşır. Kredi veren kurumlar, eşin kredi notunu ve gelirini incelemektedirler. Konut kredisinde, tutar yüksek olacağından eşin ve varsa diğer aile bireylerinin gelirlerini belgelemeleri, bankanın kredi borcunuzu düzenli ödeyip ödeyemeyeceğinizi değerlendirmesi açısından gerekli olacaktır. Eğer eş ya da gelir beyan ettiğiniz diğer aile bireylerinin kredi notu düşük ise ya da onlar üzerinde devam eden başka bir kredi ödemesi varsa ,bunlar başvurunuzun değerlendirilmesinde etkili olacaktır. Eğer hem geliriniz hem de kredi notunuz yeterince yüksek ise bu durumda eşinizin kredi notunun düşük olması kredi başvuru sürecinizi olumsuz yönde etkilemeyebilir.

Kredi başvurusu yapmadan önce hem kendinizin hem eşinizin kredi notunu öğrenmek ve eğer notunuz düşükse bu notu düzelttikten sonra ya da varsa açık bir yasal takip onu kapattıktan sonra başvuruda bulunmanız lehinize olacaktır. Kredi sicilinizi etkileyen unsurlardan bir tanesi de, reddedilen kredi başvurularıdır.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.