facebook pixel

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Almayı düşündüğümüz ev hakkında yeterli araştırma yapmamak daha sonradan çeşitli kayıplar yaşamamıza neden olabilir. Konut satın alırken gerekli araştırmaları ve kontrolleri yaptınız mı yoksa sadece evin boyası, mutfak dolapları gibi basit fiziksel özelliklerine bakarak mı karar veriyorsunuz ? Alacağınız ev hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Belediyeden Yapılabilecek Kontroller

Genel inşaat projesinde alınacak olan konut ile ilgili herhangi bir değişiklik ya da tadilat yapılıp yapılmadığının tespiti.

Konutun yapı kullanma izin belgesi ile mevcut özellikleri karşılaştırılarak aynı olup olmadığının tespiti. Binanın yaşı, kaç metrekare olduğu, deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilip edilmediğinin incelenmesi.

Emlak beyan değerinin kontrol edilmesi, konutun tapudaki satış değeri belediyedeki kayıtlı emlak beyan değerinden düşük olamaz.

Tapu Müdürlüğünden Yapılabilecek Kontroller

Evin satıcıya ait olup olmadığının ilgili Tapu Müdürlüğünden kontrolü.

Mülkün üzerinde haciz, ipotek, tedbir v.b. kısıtlayıcı ve yasaklayıcı bir durum olup olmadığını kontrol için tapu kütüğündeki “beyanlar” bölümünün incelenmesi.

Projedeki konut ile alıcıya gösterilen konutun birbiri ile aynı olduğundan emin olmak için Tapu Müdürlüğünde bulunan genel inşaat projesinin incelenmesi, özellikle son katların ilgili kurumların izni olmadan projeden farklı olarak inşa edildiğini unutmamak gerekir.

Jeoloji ve Jeofizik Mühendisleri Odasından Yapılabilecek Kontroller

Konutun üzerinde bulunduğu arsanın deprem riski ile ilgili bulunduğu ildeki Jeofizik Mühendisleri Odasından bilgi alınabilir.

Evin Fiziksel Özellikleri ve Değeri

Tadilat gerektirip gerektirmediği , büyüklüğü, tesisatın durumu.

Güneş alıp almaması , diğer binalara olan yakınlığı.

Konutun ulaşım noktalarına yakınlığı.

Binanın sorunları olup olmadığının komşularla görüşülmesi.

Binanın yaşı; hem binanın sağlamlığı hem de binanın sorun çıkarma sıklığı hakkında fikir verir, binanın yapı ömrünü tamamlamaya yakın olup olmadığı önemlidir.

Ev için istenen satış fiyatının uygunluğunun araştırılması, eğer kişi kendisi bu konuda yeterli bilgiye sahip olacak araştırmaları yapamıyorsa bir Gayrimenkul Değerleme uzmanına danışabilir.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl