artıpara blog

Evin Tamamını Peşinatsız yani Kredi ile Almak Mümkün Müdür?

Yasal düzenleme gereği kullanılabilecek maksimum kredi tutarı ekspertiz değerinin %75’i oranındadır. Yani evin değerinin %25 ‘ine denk gelen tutarın nakit olarak elinizde olması gerekir.

Eğer bu tutara sahip değilseniz, biriktiremeyeceğinizi düşünüyorsanız ya da beklemek istemiyorsanız ve evin tamamına kredi almak istiyorsanız yapılabilecekler şunlardır:

İpotek göstermek: Bazı bankalar krediye uygun bir başka konutun ipotek olarak gösterilmesi durumunda konutun değerinin tamamına kredi kullandırabilmektedir. Kendinize ya da ailenize ait ikinci bir konut ile birlikte almak istediğiniz evin %100 değeri kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Bu tip krediler, %100 mortgage, peşinatsız ev/konut kredisi, peşinatsız mortgage olarak isimlendirilmektedir.

Bu yöntem tercih edilirse ikinci bir ev söz konusu olduğundan ekspertiz ve dosya masrafları artacaktır. Banka bu durumda ek faiz oranı ve veya özel dosya masrafı isteyebilir.

İhtiyaç kredisi kullanmak: Konut kredisi ile birlikte ihtiyacınız olan nakit para için ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Konut kredisini veren banka aynı zamanda ihtiyaç kredisi de vermek istemeyebilir. Bu durumda farklı bankadan kredi başvurusunda bulunmanız gerekebilir. İki kredi almak kredi kullanacağınız bankaya bağlı olarak ilave maliyetler doğurabilir.

Kredi kullanmaya karar vermeden önce bütçenize uygun aylık ödeme planlarınızı yapmanızı öneririz. Bu planları yaparken de gerçekçi olmak ve tasarruf tedbirlerini uygulamaya koymak çok önemlidir. İyi bir bütçe planlaması yapmadan yüksek miktarda aylık kredi ödemesi sizi sonradan ciddi sıkıntılara sokabilir.

Umarız istediğiniz eve en kısa zamanda kavuşursunuz. Eğer kararınızı verdiyseniz size özel hem konut hem de ihtiyaç kredisi faiz oranlarını artıpara.comda görebilirsiniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.