facebook pixel

Evlenmek Ne Kadara Patlar, Evlilik Kredisi Diye Birşey Var Mı?

Bu başlığa çok pahalıya patlar diye cevap vererek başlarsak yanlış olmaz heralde, bir dakika biz sadece parasal anlamda çok pahalıya patlar demiştik yanlış anlama olmasın evlilik güzeldir.

Şaka bir yana evlilik öncesi hazırlık masrafları gerçekten çok yüklüdür ve aslında evlilik öncesi masrafları karşılayabilmek için bankaların sunduğu bazı ihtiyaç kredileri bulunmaktadır, bankalar bunları evlilik kredisi diye de adlandırmaktadır.

Bankalar ayrıca krediden daha faydalı bir ürün olarak devlet destekli Çeyiz Hesabı adı altında kişisel birikime ve bunun üstüne yapılan devlet katkısına dayalı bir mevduat hesabı sunmaktadırlar. Bu hesaba ait detayları ve çeyiz hesabı desteğinin nasıl işlediğine ait detayları https://www.artipara.com/blog/ceyiz-hesabi-nedir-ceyiz-hesabi-acmanin-sarlari-nelerdir/ linkinden bulabilirsiniz.

Bankaların ihtiyaç kredileri çerçevesinde geliştirdikleri evlilik kredileri normal bir ihtiyaç kredisi gibidir belki biraz daha uygun faizli ve farklı ödeme planları ile çeşitlendirilmiş olabilirler ancak temel olarak ihtiyaç kredisinden farklı değillerdir. İhtiyaç kredilerinde olduğu gibi maksimum vadeleri 48 aydır.

Bankalar evlilik kredisi ile sözlü, nişanlı, düğün yapma hazırlığında olan evlilik arefesindeki tüketicileri hedeflemektedir. Evlilik öncesi yapılması gereken bir çok harcama bulunduğundan toplu para çıkışını finanse etmek üzere bu krediler kullanılabilir, ayrıca evlilik ile beraber akraba, yakın ve dostlardan gelen hediyelerden sağlanacak nakit girişi ile de evlilik kredisinin geri ödenmesi düşünülebilir.

Böylece evlilik kredileri evlilik öncesi gerekli finansman ile evlilik sonrasında gelen hediyeler sayesinde oluşan nakit arasında bir köprü finansmanı şeklinde düşünülebilir.

Evlilik öncesi ve sonrası yapılan harcamalara baktığımızda birçok çiftin yaptığı ortak harcamaları ana başlıklar altında aşağıdaki şekilde toplayabiliriz;

  • Söz, nişan, düğün organizasyon masrafları
  • Söz, nişan, düğün giyim, bakım masrafları
  • Söz, nişan, düğün takı ve hediye masrafları
  • Ev kiralama, tadilat, yenileme masrafları
  • Beyaz eşya masrafları
  • Mobilya masrafları
  • Halı, perde ve diğer küçük ev eşyası masrafları
  • Balayı masrafı

Bu ana başlıklar altında yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır, bunların bir kısmı zaruri bir kısmı ise kişiden kişiye değişen aktivite ve harcamalardır. Ayrıca her harcama tutarı da yapılacak seçimlere bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Yine de yukarıda saydığımız ana başlıklar altında yapılacak harcamalar için ortalama bir tutar vermek gerekirse 2016 fiyatları ile 15bin TL ile 50bin TL arasında bir aralıktan bahsetmek mümkündür.

Tabii ki bu aralık çok geniş bir aralıktır ancak harcamaların içeriği de çoğunlukla alınacak hizmetin kalitesi, yeri, markası, adedi gibi birçok faktöre bağlı olduğundan harcamalar toplamı için spesifik bir rakamdan bahsetmek mümkün değildir.

Tek söyleyebileceğimiz evlilik pahalıya patlar. ☺

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl