artıpara blog

Finansal Özgürlük Nedir, Ne Değildir?

Artıpara‘da yazdığımız makalelerin hepsi doğal olarak para veya parasal araçlarla ilgili olmasına rağmen bugün paraya biraz daha farklı bir açıdan bakmak istiyoruz.

Eğitim sisteminin bize veremediklerinden doğan boşluğu serbest piyasa sistemi doldurunca hepimiz zenginlik ve finansal özgürlüğün sadece ve sadece para ile ilgili olduğunu düşünür olduk. Oysa birçok yerli ve yabancı yazar, eğitmen, şair, bilge ve bilim insanlarının da işaret ettiği gibi zenginlik paradan çok daha geniş bir kavramdır.

Bu yazımızda Amerika’nın bir numaralı kişisel ve finansal koçu Tony Robins ‘in finansal özgürlük ve zenginlik üzerine geliştirdiği yaklaşımlardan bahsediyor olacağız.

Size göre finansal özgürlük nedir? Çalışmak zorunda kalmadan hayatta istediğiniz herşeyi yapabilmek olabilir mi? Veya insanca ve modern olanakların tümünden faydalanarak yaşamak için gerekli olan şeylerin çok daha az eforla karşılanması ve yapmak istedikleriniz için size daha çok zaman kalması mıdır?

Birçok insan zenginlik ve finansal özgürlüğün kendileri için ulaşılması imkansız bir nokta olduğunu düşündüğü için o yöne doğru aksiyon almaksızın statüko ile hayatlarına devam eder, bazı insanlar ise ihtiyaçları olduğundan çok daha fazla paraya sahip oldukları halde zenginliği tecrübe edemezler çünkü hiçbir zaman bolluk içinde hissetmezler, gerçek anlamda yaşamazlar ve minnetkar değillerdir.

Zenginlik denen yerde hayatın getirdiği yüklerle barışık olmak, hayattan sonuna kadar zevk almayı bilmek ve zenginliği başkaları ile paylaşarak mutlu olmak vardır.

Finansal özgürlüğe giden yolun anahtarı, ne kadar çok olursa olsun paranın sizi mutlu etmeye yetmeyeceğini anlamaktan geçer. Zenginliğin gizli reçetesi şükretmek, minnet duymak, elindekilerin kıymetini bilmektir. Neyin olmadığına odaklanmak yerine neyin elinizde olduğuna odaklanmak sizi bunu yaptığınız anda zengin hissettirecektir.

Elinizdekilerin değerini anladığınızda yapmak istedikleriniz için onların yeterli olduğunu ve onlarla daha fazla neler yapabileceğinizi de anlayacaksınız, bu bakış açısını kazandığınızda ise dünyaya daha farklı bir gözle bakacak ve aldığınız kararlar da çok farklı şekillenecektir. O zaman finansal özgürlüğe ve zenginliğe bir adım daha yakın olacaksınız.

Herhangi bir hedefe başarıyla ulaşmanın yüzde sekseni psikoloji ile ilgilidir, kalan yüzde yirmisi ise neler yaptığınızla alakalıdır. Herşeyden önce hayatı zorlukları ile birlikte sevmeyi başarabilmelisiniz, bunu becerdiğinizde hayatınızın sonuna kadar çalışmak zorunda kalmadan size gelir yaratacak para makinanızı inşaa etmek için gerekli formülleri ve stratejileri uygulayabilirsiniz. İşte ancak bu şekilde sadece istediklerinizi ve size anlam ifade eden şeyleri yapmak özgürlüğüne de kavuşabilirsiniz.

Yedi çeşit zenginlikten bahsetmek mümkündür;

  1. Fiziksel zenginlik : Vücudunuzun fiziksel olarak sağlıklı ve gücünün yerinde olmasıdır.
  2. Duygusal zenginlik : Duygusal olarak nerede yaşadığınız hayatınızın kalitesinin belirleyicisidir. Eğer hayatınızın bir amacı ve anlamı yoksa ne kadar paraya sahip olsanız da mutluluk seviyeniz artmayacaktır. Eğer sevgi, minnet ve fark yaratmaktan daha fazla stres, endişe, tükenmişlik ve gerginlik hisleri ile yaşıyorsanız o zaman hayat çekilmez olacaktır.
  3. İlişki zenginliği : Kimleri seviyorsunuz? Kimler sizi seviyor? En çok önem verdiğiniz kişiler size nasıl davranıyor ve siz onlara nasıl davranıyorsunuz? Birisini gerçekten sevdiğinizde onun için herşeyi fedakarca yapmaktan ona herşeyinizi vermekten çekinmezsiniz. Böylece tüm benliğinizle veren el haline gelir ve bolluk içinde, mutlu ve tatmin olmuş hissedersiniz.
  4. Zaman zenginliği : Birçok insan için para sorun olmasa da o parayı harcayacak zamanı bulabilmek büyük sorundur. Aslında kendileri için bir anlam ifade etmeyen işleri yaparlar, zaman geçmek bilmez, istemedikleri şeyleri yaptıkları zaman geçtiğinde de kendileri için zaman kalmaz. Oysa istediğiniz bir işi yaparken, sevdiğiniz bir işle meşgul olurken zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamazsınız. Zaman bize verilmiş en önemli kaynak ve zenginliklerden biridir.
  5. Çalışma, Kariyer ve Misyon zenginliği : Bu üçü arasındaki fark duygusal olarak herbirinde ne kadar kendimizi bulduğumuz ile alakalıdır. Çalışmak zorunda olmak başka birşeydir çalışmayı sevmek başka birşeydir. Kariyer seçimimizi yaparken seçtiğimiz şeyin bizi bazı açılardan tatmin edeceğini düşünürüz ancak eğer yaptığımız işle gerçekten hayatımızın misyonunu yaşıyor isek bu yaşamımıza farklı bir anlam getirir. İş artık iş olmaktan çıkar bizim için bir oyun, eğlence gibi olur.
  6. Finansal zenginlik : Etkili bir şekilde kullanıldığında para bize belirli bir seviyede özgür olabilmek için gerekli kaynakları sağlar.
  7. Veren El ve Kutlama zenginliği: İlerleme ve mutluluk, büyüme ve vermekten geçer yani başkalarının hayatlarına dokunmaktan. Başkalarına katkı verebilmek gerçek anlamda yaşadığımızı hissettirir, ayrıca başarıları, zaferleri ve şükretmemiz gereken herşeyi kutlamak da yaşama dokunmak demektir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.