artıpara blog

Findeks Kredi Notunun Görünümü Nasıldır ve Seviyesi Ne Olmalıdır?

Daha önceki bir blog yazımızda da belirttiğimiz üzere Findeks kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz bir kanal şu an itibariyle bulunmamaktadır, ya da en azından bizim bilgimiz dahilinde böyle bir kanal yoktur. Ancak ücretli olarak Findeks kredi notunuzu aşağıdaki kanallardan öğrenebilirsiniz;

  1. Findeks’in resmi sayfasından yani www.findeks.com ‘dan öğrenebilirsiniz.
  2. Türkcell kredi notu sorgulama: TCKN boşluk DOĞUM YILInızı yazıp 1122’ye gönderebilirsiniz. (Ör: 12345678912 1982) Ücretlendirmesi : 9 TL
  3. Avea-Türktelekon kredi notu sorgulama: Avea’nın, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) işbirliği ile sunduğu ve bireylerin finansal performans verilerini tek bir SMS yoluyla kolaylıkla öğrenebildiği “Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi” vardır. Kredi notunu öğrenmek isteyen Avea abonelerinin TC kimlik numaraları ile birlikte doğum yıllarını 1122’ye mesaj olarak göndermesi yeterli. Ücretlendirme :9 TL

Findeks kredi notunuzun görünümü aşağıdaki şekilde olacaktır.

Buna göre notunuz 1 ile 1900 arasında bir rakam olarak belirlenecektir. 1 en kötü not ve 1900 ise en iyi not olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, daha iyi anlaşılabilmesi açısından Findeks bu puanları renklendirmiştir.

Kredi Notu Risk Seviyesi Renk
0 – 799 Çok riskli Kırmızı
800 – 1299 Orta riskli Turuncu
1300 – 1499 Az riskli Sarı
1500 – 1699 İyi Açık yeşil
1700 – 1900 Çok iyi Koyu yeşil

Yukarıdaki tablodan Findeks kredi notunuzun hangi puan aralığında olduğunu tespit edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi kredi notu düştükçe bankaların size karşı olan risk algılaması da artış göstermektedir.

Kredi notu kaç olmalı sorusunın basit olarak cevabı “1500’ün altında olmamalıdır” şeklindedir. Puanınız Kırmızı, Turuncu ve Sarı olursa ne yazık ki, bankalardan kredi ürünleri için olumsuz cevaplar alma ihtimaliniz çok yüksek demektir.

Ayrıca, kredi notu iyi ve çok iyi olanlara güzel haberlerimiz var, bazı bankalar yüksek kredi notuna sahip olan tüketicilere liste faiz oranlarından farklı olarak daha düşük faiz oranları sunmaktadırlar. Örneğin, sıradan bir tüketici %2 oranında faizlerden yararlanırken iyi düzeyde kredi puanına sahip kullanıcılar %0,99 gibi oldukça düşük faiz oranlarından yararlanıp kredi kullanabiliyorlar.

Artıpara.com tam da bu uygulamanın yaygınlaşarak tüm bankalarca normal bir süreç olarak işletilmesi vizyonu ile kişiye ve kişinin kredibilitesine özel oranlar söylemiyle yola çıktı, kredibilitenize özel oranlar elde etmek için tek yapmanız gereken www.artipara.com'da kredi ihalenizi ücretsiz olarak açmaktır.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.