artıpara blog

Haftanın Olumsuz Ekonomik Haberleri ve Tüketici Tepkisi

Bu hafta maalesef birbirinden önemli birçok olumsuz ekonomik haber ardı ardına geldi. Bir süredir zaten artış trendinde olan Dolar Avrupa Parlamentosunda alınan müzakereleri dondurma kararı ardından artışlarını hızlandırdı ve 3.48'e kadar yükselerek yeni bir rekor kırdı.

Diğer taraftan, küresel gelişmelerin gelişmekte olan ekonomileri faiz artışına zorlamasına rağmen uzun süredir politik baskılar nedeniyle faizleri arttırmayan, merkez bankası Dolar'daki hızlı artışı durdurabilmek için bu hafta içinde politika faizinde 50 baz puanlık artışa gitti. Ayrıca kamu kurumlarının döviz bazlı alacaklarının TL olarak tahsil edilmesi ve benzeri başka önlemler alınmasına rağmen bunlar henüz Dolardaki artışı durdurmaya yetmedi.

Artıpara olarak twitter'da düzenlediğimiz ankette Doların düşmesi için öncelikle ne yapılması gerektiğini tüketiciye sorduk, aşağıdan da görebileceğiniz gibi bu ankete 178 oy kullanıldı, birçok sebepten dolayı bu anketi çok ciddiye alabileceğimizi söyleyemeyiz ancak olayların geliştiği anda tüketici ile temas sağlaması açısından en azından bir miktar da olsa hissiyatı yansıttığını da göz ardı edemeyiz.

doların düşmesi için öncelikle

Bu gözle baktığımızda ankete cevap veren tüketicilerin “Bu saatten sonra düşmez” seçeneğine %50 oranında oy verdiklerini dolayısıyla Merkez bankasının müdahalesinin geç kaldığını ve Doların artık kolay kolay düşmeyeceğini düşündükleri görülmektedir.

İkinci olarak en çok oy verilen seçenek ise %26 ile “Politik gerginlik bitmeli” şıkkı olmuştur dolayısıyla ülke içindeki politik gerginlik bitmeden dövizin düşmeyeceğini düşünenlerin sayısı da oldukça yüksek.

Küresel büyümedeki durgunluk ve özellikle ABD'de faizlerdeki artış beklentilerinin bir sonuca ulaşmadan Türkiye’de Doların stabil olmasını beklemenin zor olacağını düşünenler ise “Küresel etkiler azalmalı” seçeneğini %16 oranında işaretlemiştir.

Ve son olarak en düşük tercih edilen seçenek ise “Merkez faiz arttırmalı” şıkkı olmuştur, nitekim tüketici bu konuda haklı çıkmış ve faiz arttırımı Doların düşmesi için yeterli olmamıştır.

Diğer taraftan Dolar ve diğer dövizlerdeki hızlı artışla birlikte enflasyon ve zam beklentilerinde oluşan olumsuz havaya otomobilde ÖTV ‘ye getirilen yeni düzenleme de eklenince tüketicinin ekonomiye dönük algısında ciddi bir bozulma olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Buna dönük olarak yaptığımız ankette ise haftanın tüketiciyi en çok etkileyen haberini sorduk. İronik bir seçenek olarak eklediğimiz “Etkilenecek durum kalmadı” şıkkını seçenlerin oranı %54’ü buldu. Diğer seçeneklerle birlikte düşünüldüğünde son şıkkın bu kadar yüksek oy alması tüketicinin gerek finansal olarak gerekse moral olarak çok olumsuz etkilendiği açıktır.

Bu ankete ay verenlerin sayısı 663 olarak oldukça yüksek gerçekleşmiştir. Olayların sıcaklığı ile çok olumsuz düşünen tüketicilerin zamanla geleceğe dönük umutlarını arttıracaklarını düşünmekle beraber tüketici güveni ve moraline arttırıcı acil önlemlerin alınması gerektiği çok açıktır.

haftanın beni en çok etkileyen haberi

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.