facebook pixel

Hangi Kredi İçin Ne Tür Vergi ve Harç Ödersiniz?

Her kredi kullanımı beraberinde ödenmesi gereken bir takım vergi ve harçları getirmektedir, bu vergi ve harçlar kredi maliyetinizi de direk olarak etkilemektedir. Bu nedenle özellikle piyasada çok yaygın olarak kullanılan kredi türleri için hangi vergilerin söz konusu olduğuna dair bir bilgi notu paylaşmanın yararlı olacağını düşündük.

Birçok değişik kredi türü olmakla birlikte bireysel kullanımı çok yaygın olan kredi türlerinde ortaya çıkan vergi ve harçlar şunlardan oluşmaktadır; KKDF diye kısaltılan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, BSMV şeklinde kısaltılan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, Sözleşme Damga Vergisi, İpotek Harcı ve İpotek Damga Vergisi.

Türkiye’de yerleşik bankalardan kullanılacak olan krediler için ve daha çok standart kredi ürünlerinde ortaya çıkan vergi ve harçları aşağıdaki tablomuz ile özetlemeye çalıştık.

Ancak paylaşımımız sadece bir bilgi notu mahiyetinde olduğundan bu bilgilere dayalı olarak herhangi bir karar almadan önce mutlaka bilgilerin güncelliği ve doğruluğunun teyidi açısından bankanız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bir çok farklı kredi türünde oranların ve farklı vergilerin farklılaşabileceğini de aklınızdan çıkarmayınız.

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi Kredi Sözleşmesi Damga Vergisi İpotek Damga Vergisi İpotek Harcı
Konut Kredisi Yok Yok Yok Yok Yok
Konut Kredisinin Refinansman Kredisi Yok Yok Yok Yok Yok
Konut İpotekli Konut Tadilatı Amaçlı İhtiyaç Kredisi Yok Yok Yok Yok Yok
Konut İpotekli İhtiyaç Kredisi Var, Faiz üzerinden %15 Yok Yok Yok Yok
İhtiyaç Kredisi Var, Faiz üzerinden %15 Var, Faiz ve Dosya Masrafı Üzerinden %5 Yok Yok Yok
Taşıt Kredisi Var, Faiz üzerinden %15 Var, Faiz ve Dosya Masrafı Üzerinden %5 Yok Yok Yok
İpotekli Ticari Krediler Yok Var, Faiz ve Dosya Masrafı Üzerinden %5 Yok Yok Yok
Ticari Krediler Yok Var, Faiz ve Dosya Masrafı Üzerinden %5 Yok Yok Yok

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl