facebook pixel

Hangi Kredilerde Kefil İstenir, Kimler Kefil Olabilir?

Kefil bir borcun asıl borçlusu tarafından ödenmemesi durumunda alacaklıya karşı ikincil olarak sorumlu olan kişiye denir.

Kefillik hukuki olarak kefalet sözleşmesi ile ortaya çıkar diğer bir deyişle asıl borçlu ile alacaklı arasında yapılan Genel Kredi Sözleşmesi (GKS) ‘ne eklenen maddeler ile veya ayrı bir kefalet sözleşmesi ile borca ortak olunur.

Banka işlemlerinde ve özellikle de kredi özelinde kefalet sistemi bankanın kredi kullanan kişiden tahsilatları yapamaması durumunda ona kefil olan kişiye borcun ödenmesi için başvurması şeklinde işler.

Bankalar asıl borçlu hakkında hukuki işlem başlatmadan önce kefile giderler ve borcun ödenmesini isterler, böylece hem kefilden tahsilat yapma imkanı hem de kefilin asıl borçluya yapacağı baskı ile asıl borçludan borcun tahsilat imkanı doğabilir.

Eğer kefil de borcu ödeyemez ise hukuki işlemler başlar ve icra yoluyla önce asıl borçludan ve daha sonra da yine icra yoluyla kefilden tahsilat yapılma yoluna gidilir.

Hangi Kredilerde Kefil İstenir

Bankalar kredinin çeşidinden ziyade borçlunun borcu ödeme kapasitesine göre kefil isteyip istemeyeceğine karar verirler. Ancak yine de genel olarak ifade etmek gerekirse konut ve taşıt kredileri teminatlı krediler olduğundan yani verilen kredi karşılığında alınan ev veya araça banka tarafından ipotek konulduğundan bu tür kredilerde kefalet çok karşılaşılan bir durum değildir.

Diğer yandan ihtiyaç kredilerinde krediye başvuran kişinin kredi notu yeterli değil ise kefil göstermek yoluyla kredi kullandırımı yapılabilmektedir.

Kimler Kefil Olabilir

Bankalar doğal olarak kredi notu yüksek, ödeme kapasitesi yüksek kişileri kefil yapmak isterler. Diğer bir deyişle asıl borçluda aradıkları tüm özellikleri kefil de de ararlar. Genel olarak kefaleti kabul edilecek kişilerde aşağıdaki özellikler bulunur;

  1. Finansal durumu iyi, kredibilitesi yüksek kişiler
  2. İcra, haciz gibi hukuki bir borç takibine maruz kalmamış kişiler
  3. Reşit yani 18 yaşını doldurmuş olan kişiler
  4. Gelir durumunu belgeleyebilen kişiler

Bir borca kefil olmadan önce iyice düşünülmesi gerekir, hatta eşinizden bunun için onay almanız ve eş muvafakatnamesi ibraz etmeniz gerekir.

Şöyle düşünün aslında birisine kefil olmak demek karşılığında hiçbir menfaat elde etmeden o kişinin aldığı para için karşılıksız olarak yükümlülük altına girmek demektir. Bu çok ciddi bir karardır, özellikle maddi gücünüzü çok aşan borçlar için asla kefil olmamalısınız.

Ayrıca asıl borçlunun kefil olmadan krediyi alamaması genel olarak iyi bir işaret değildir. O kişinin bankaya borcunu ödeyememe ihtimali oldukça yüksek olduğu için banka sizin kefaletinize gerek duymuş demektir.

Banka sizden muhtemelen borcunu ödeyemeyecek birine garantör olmanızı ve gerektiğinde onun borcunu hiçbir karşılık beklemeden sizin ödemenizi beklemektedir. Bu sizce de iyi düşünülüp karar verilmesi gereken bir durum değil midir?

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl