artıpara blog

İhtiyaç Kredisi Çeşitleri

Bireysel krediler, ihtiyaç kredileri, tüketici kredileri adı altında sunulan krediler kısa vadeli ihtiyaçların karşılanması için alınan ve diğer kredi türlerine göre daha düşük tutarlı kredilerdir.

Diğer yandan bu tür kredilerin maliyetleri diğer kredilere oranla daha yüksektir. İhtiyaç kredilerinin maksimum vadesi 36 aydır.

İhtiyaç kredilerinin çeşitlerine baktığımızda en sık kullanılanları arasında aşağıdakileri görebilmekteyiz.

İpotekli ihtiyaç kredisi veya bir başka adıyla Bireysel Finansman Kredisi:

Kendinize ait bir eviniz var ise bunu teminat göstermek suretiyle ihtiyaç kredisi temin edebilirsiniz. Bu durumda evinizin değerinin %50’sine kadar bir tutarda ihtiyaç kredisi kullanabilme imkanınız olur. Ayrıca bu tür kredilerde BSMV (Bankacılık ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ‘den muaf olursunuz ancak yine de KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu)’ den muafiyet söz konusu değildir. Normal ihtiyaç kredisinde vadeler kısa iken ipotekli ihtiyaç kredisinde vadelerin uzaması söz konusudur ayrıca kredinin maliyeti de daha düşmektedir. İpotekli ihtiyaç kredileri bazı durumlarda finansman yapımızın düzeltilmesi için başvurabileceğimiz bir mekanizma sağlarlar, bu konuyu ayrı bir makalede ele alıp ihtiyaç kredilerini kendi yararımıza nasıl kullanabileceğimizi inceleyeceğiz.

Evlilik kredisi:

Nişan, düğün, balayı, çeyiz ve oturacağınız eve ilişkin masraflarınız karşılamak için bankaların verdiği kredi türüdür. Son dönemde kamu bankaları eliyle verilen bazı evlilik kredileri faizsiz olabilmektedir, özel bankalardan temin edilecek evlilik kredilerinden önce devlet destekli faizsiz krediye erişiminizin mümkün olup olmadığını araştırmalısınız.

Eğitim kredisi:

Kendinizin veya çocuğunuz özel okullardaki eğitimlerinizi finanse etmek için kullanabileceğiniz kredi türüdür. Kolej, özel okul, üniversite, kurs, yurtdışı eğitim gibi tüm eğitim faaliyetleri için kullanılabilir. Genellikle diğer ihtiyaç kredilerine oranla biraz daha uzun vadeli bir kredi türüdür, eğitim kurumlarının bankalarla yaptığı anlaşmalar çerçevesinde temin edilebileceği gibi direk bankalar yoluyla da temin edilebilir.

Tatil kredisi:

Özellikle yaz aylarında, uzun bayram tatillerinde veya erken rezervasyon dönemlerinde bankaların düzenledikleri tatil kredisi kampanyaları çerçevesinde verilen 1 yıldan kısa vadeli kredilerdir.

Borç birleştirme kredisi:

Son yıllarda artan kredi kartı ve kredi borçlarının tek seferde ödenerek bir çatı altında toplanması ve maliyetlerinin konsolide edilerek azaltılması amacıyla bankalar tarafından verilen bir ihtiyaç kredisi türüdür.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.