artıpara blog

İhtiyaç Kredisi hakkında bilmek istedikleriniz

İhtiyaç kredisi herhangi bir ihtiyacınızdan dolayı ortaya çıkan nakit açığınızı karşılamak için bankalar tarafından sağlanan finansmandır.

İhtiyaç kredilerinde maksimum vade nedir?

İhtiyaç kredilerinde maksimum vade 36 aydır. 36 aydan daha uzun vadeler için ihtiyaç kredisi almanız yasal olarak mümkün değildir.

Kimler ihtiyaç kredisi kullanabilir?

18 yaşının üstündekiler kredi başvurusu yapabilir. Yaş üst sınırı banka kredi politikalarına göre değişkenlik göstermektedir. Kredi başvurusu yaptığınızda düzenli gelir sahibi olmanız ve geri ödeme kaynaklarınızı belgeleyebilmeniz gerekir.

Değişken faizli veya döviz olarak ihtiyaç kredisi kullanabilir miyim?

Değişken faizli ihtiyaç kredisi kullanamazsınız, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yerleşik kişiler sadece TL olarak ihtiyaç kredisi kullanabilirler.

İhtiyaç kredilerinde banka teminat ister mi?

İhtiyaç kredileri genel olarak teminatsız olarak kullandırılmaktadır. Ancak düzenli veya kanıtlanabilir bir geliriniz yoksa yada toplam kredi borcunuz yüksek ise veya buna benzer sebeplerle bankalar teminat talep edebilir. Kredi değerlendirmesi sonucuna göre banka, gerekli görür ise sizden ek teminat isteyebilir. Bu teminat kefalet, mevduat rehni, taşınır veya taşınmaz mal rehni şeklinde olabilir.

İhtiyaç kredisi kullandığımda sigorta yaptırmak zorunda kalır mıyım?

İhtiyaç kredisi kullandığınızda yasal olarak yaptırmak zorunda olduğunuz bir sigorta bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bankalar tarafından kredi politikalarına bağlı olarak kredi vadesi boyunca kredi tutarını teminat altına alan hayat sigortası sizin açık ve yazılı talebiniz ile yaptırılabilir. Karşılıklı rıza sonucu hangi sigortaların yapılacağı sözleşme ile de belirlenebilir. Ancak, hangi sigorta şirketinden sigorta yapacağınız konusunda banka sizi zorlayamaz.

Kullandığım ihtiyaç kredisi üzerinden vergi öder miyim?

Kredini faiziniz üzerinden KKDF ve %5 BSMV hesaplanarak taksit tutarınız içerisinde tahsil edilir. Bu fon ve vergi kesintileri gerek aylık taksit bazında gerekse toplam tutar olarak ödeme planınızda açıkça görebilirsiniz. Ayrıca krediniz almak için ödediğiniz kredi tahsis ücreti üzerinden de %5 BSMV tahsil edilmektedir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.