artıpara blog

İhtiyaç Kredisinde Bankaların Faiz Oranları Ne Kadar Farklıdır?

Geçmiş dönemlerin kredi kullanım rakamlarına dair açıklanan istatistiklere bakarak, kişi başı ortalama ihtiyaç kredisi kullanımının 10.000 TL ile 20.000 TL aralığında değişmekte olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilgiyi neden sizinle paylaşıyorum hemen söyleyeyim; kredi kullanmak isteyip de meşguliyetine sığınarak herhangi bir araştırma yapmadan direkt çalıştığı ya da karşısına çıkan ilk bankadan kredi kullananlara ne kadar zarar edebileceklerini bir hesaplama ile gösterebilmek için.

Söz konusu olan ev, araba gibi krediler olduğunda araştırma yapmak gereğini duyarız çünkü konuştuğumuz krediye konu olan tutar yüksektir. İhtiyaç kredisi kullanacağınız zaman ise tutar küçük nasıl olsa, faizi ne tutacak ki diye düşünerek; her zaman çalıştığım banka olsun hem uğraşmayayım hem de güvenilir olsun diyebilirsiniz.

Kendi bankanızın faiz oranı cepte zaten, neden sadece birkaç dakika ayırıp size diğer bankaların faiz oranlarını da gösteren ve cebinizden çıkacak toplam paraya göre sıralama yapan artıpara.com’a bir bakmıyorsunuz. Artık bankaların şubelerine gitmenize ya da telefon etmenize gerek yok, artıpara.com bankaların size özel faiz oranlarını toplam maliyetten sıralı olarak gösteriyor. Eğer gerçekten dediğiniz gibi bir sonuç çıkarsa en fazla beş dakika kaybetmiş ama bankanızın size iyi teklifi verdiğinden emin olmuş olursunuz. Güvenilirlik konusuna gelince, parayı veren siz olmadığınız için istediğiniz krediyi hesabınıza yatırıyorsa bankanın ileride karşılaşacağı finansal sorunlar sizin için olumsuz bir sonuç doğurmayacaktır.

Şimdi gelelim hesaba: 15.000 TL ihtiyaç kredisini 36 ay vade ile kullanmak isteyen birinin, krediyi alacağı bankaya göre toplam maliyetinin bugünkü rakamlar dikkate alındığında 20.500 TL ile 19.350 TL aralığında değişebildiğini biliyor muydunuz? Aradaki fark 1.150 TL . Yani X bankası karşınıza çıkan ilk banka diye onu seçtiğinizde 15.000 TL’yi 3 yılda 20.500 TL olarak geri öderken Y bankasını seçtiğinizde 19.300 TL olarak geri öder, cebinize 1.200 TL kalmasını sağlayabilirsiniz.

1.150 TL yani %8 lik kazancın önemsiz olarak değerlendirilebileceğini pek sanmıyorum. Bunun için birkaç dakika kaybetmeye değer. Bankaların kredi iştahları kendi iç hedefleri, politikaları, ekonominin durumu ve daha başka nedenlerle değişkenlik gösterir. Hiçbir banka, her zaman en iyi faiz oranını veren banka değildir. O nedenle kredi ihtiyacınız olduğunda önerimiz, karşılaştırma yapmadan kredi kullanmamanızdır.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.