facebook pixel

İhtiyaç Kredisinde Zorunlu Sigorta Var Mı?

İhtiyaç kredisi kullanırken yasal olarak yaptırmakla yükümlü olduğunuz sigorta yoktur. Bankalar, kendi politikaları gereği kredi vadesi boyunca kredinin ödenmesini teminat altına alan hayat sigortasının yapılmasını isteyebilirler; hayat sigortası sizin onayınız halinde yaptırılabilir. Bazı bankalar ihtiyaç kredisi kullandırırken hayat sigortası yapılmasını kredi vermek için bir koşul olarak öne sürebilirler. Hayat sigortası yaptırmak istemiyorsanız bunu bir dilekçe ile bankaya iletebilirsiniz. Sonuç alınamaması durumunda Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvuruda bulunarak çözüm arayabilirsiniz.

Yanlış bilinen şeylerden bir tanesi bankaların sigorta yaptığıdır. Bankalar yapılamasını istedikleri sigortalar için anlaşmalı sigorta şirketine yönlendirerek aracılık ederler. Bankanın yönlendirdiği sigorta şirketini kullanma zorunluluğu yoktur, kapsamı ve fiyatı size uygun olan herhangi bir sigorta şirketinden sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Hayat Sigortası Yaptırırsam Ne Faydası Olur?

Hayat sigortasının yapılma nedeni krediyi kullananın vefat,hastalık ve kaza sonucu maluliyet risklerini garanti altına almaktır. Hayat sigortası yapılmasını bankalar, verdikleri paranın geri ödemesini garanti altına almak için isterler. Sizin açınızdan yararı da şu olabilir; kredi vadesi boyunca sizin ve varislerinizin yaşanabilecek olumsuzluklara karşı korunması. Örneğin, kredi kullanan kişinin vefatı durumunda kredi borcunun yasal varislerden tahsil edilmesi söz konusudur; mirasçılarınızın mağdur olmaması için hayat sigortası yaptırmak isteyebilirsiniz.

Eğer böyle bir düşünceniz varsa, poliçeyi dikkatlice okumanızı öneririz çünkü bazı hayat sigortaları sadece kaza sonucu ölüm kapsamında sigorta yapıyorlar. Bu durumda da kaza dışındaki ölümler sigorta kapsamı dışında kalıyor ve mirasçılarınızı bu durumdan korumuş olamıyorsunuz. Sigortayı ister banka aracılığı ile ister direkt bir sigorta şirketinden yaptırın eğer mirasçılarınızı korumak gibi bir düşünceniz varsa kapsamından emin olun. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da sigorta süresinin kredi vadesi boyunca yapılmasıdır. Kredi süreniz 36 ay fakat hayat sigortanız yıllık yapılır ve yenilenmezse bir yıl sonrasında başınıza bir şey gelmesi durumunda varislerinizi ya da kendinizi yine koruyamamış olursunuz.

Hayat Sigortası Maliyeti Ne Kadar?

Yapılacak hayat sigortasının maliyeti, kullanılan kredi, yaş, cinsiyet, sağlık durumu ve sigorta kapsamına gore değişir. Örnek vermek gerekirse 35 yaşındaki 15.000 TL değerinde ihtiyaç kredi kullanacak birinin yaptıracağı hayat sigortasının yıllık değeri yaklaşık 50 TL civarındadır

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl