facebook pixel

İkinci El Araç Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci el bir araç almak için Taşıt Kredisi kullanmak istiyorsunuz ama önce ikinci el aracınızı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini çalışmalısınız, kredi temini doğru arabayı bulmaya göre daha kolay bir iştir.

Doğal olarak ikinci el araç almak sıfır araç almaya göre çok daha hesaplı bir alışveriştir ancak doğru aracı seçemezseniz dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak gibi bir durumla karşı karşıya kalma riskiniz var demektir.

Bu riski azaltmanın bir yolu büyük markaların ikinci el araç satış kurumlarına başvurmak ve ikinci el aracınızı bu kurumlar vasıtasıyla ve mümkünse garantili olarak almaktır. Ancak bu kurumlar doğal olarak kendi aracınızı bulmanıza göre daha maliyetli fiyatlarla karşınıza çıkabilirler.

Kendi aracınızı kendiniz bulmak konusunda kararlıysanız dikkat etmeniz gereken ana noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

 1. Otomobili baştan sona incelemelisiniz. Hatta satın almaya mümkünse bir otomobil tamircisiyle gidin.
 2. Ruhsattaki motor ve şase numaralarının aynı olup olmadığını kontrol edin. Otomobilin çalıntı olması halinde, paranızı geri alamadığınız gibi hukuki süreç sizi yoracaktır.
 3. Otomobilin sicilini araştırmayı ihmal etmeyin. Aracın markasına göre ilgili servisi arayın ve aracın tarihçesine ilişkin bilgi alın.
 4. Alacağınız ikinci el aracı mutlaka deneyin. Test sürüşü sırasında araba konusunda uzman bir arkadaşınızın da yanınızda olmasına dikkat edin.
 5. Aracı gündüz gözüyle görmeniz ve yağmursuz bir havada aracı test etmeniz daha rahat bir kontrol sağlayacaktır.
 6. Aracın dış görünüşünü inceleyin. Çürük, çizik veya pas var mı kontrol edin.
 7. Otomobilin iki tarafındaki hatlarına bakın. Onarım görmüş bir otomobilin hatları düzgün değildir.
 8. Kilitleri, camları, kapı kollarını kontrol edin.
 9. Aracı dört köşesinden de sallayın. Eğer aracın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallanıp duracaktır.
 10. Otomobile uzaktan baktığınızda bir yamukluk varsa, yine otomobilin süspansiyon sisteminde sıkıntı var demektir.
 11. Lastikleri kontrol edin. Aynı akstaki lastikler, aynı marka olmalıdır.
 12. Araçta direksiyon destek sistemi varsa, başınızı camdan çıkarın ve direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hareket ediyor mu bakın. Eğer direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hemen tepki vermiyorsa ve 3-4 saniye sonra hareket etmeye başlıyorsa, aracın direksiyon sisteminde büyük bir problem var demektir.
 13. Pedalların aşınma oranlarına bakın. Gaz pedalı aşınmışsa uzun yolculuk, fren pedalı aşınmışsa şehir içi yolculuk daha fazla yapılmış demektir.
 14. Kaputu açın ve içeri bakın. Kablo sistemlerine ve yağ kalıntılarına göz atın. Temiz mi değil mi kontrol edin.
 15. Yağ seviyesini ve yağın durumunu kontrol edin.
 16. Mutlaka deneme sürüşü yapın. Sürüş esnasında çekiş sorunu olup olmadığını kontrol edin.
 17. Motorun kolay çalışıp çalışmadığına bakın ve olağandışı seslere dikkat edin. Gürültülü bir motor, pahalı bir tamirat gerektiğine işarettir.
 18. Egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir.
 19. Rölantideki sarsıntısına bakın. Normalden fazlaysa ateşleme sisteminde veya yakıt sisteminde sıkıntı var demektir.
 20. Egzozdan çıkan seslere dikkat edin ve olağandışı sesler var mı kontrol edin.
 21. Düz bir yola geçin ve aracı sürerken ellerinizi direksiyondan çekin. Eğer direksiyon sağ sol yapıyorsa aracın rot ayarlarında sıkıntı var demektir.
 22. Aynı şekilde düz bir yolda giderken hızlandığınızda direksiyon ve otomobil titriyorsa, lastiklerin balans ayarları bozulmuş demektir.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl