facebook pixel

İlk Defa Konut Sahibi Olacaklara Konut Hesabı ve Devlet Katkısı

Para biriktirerek ilk defa konut sahibi olmak isteyenlere verilecek "Devlet Desteği" hakkında detaylar şöyle:

Konut Hesabı açıp en az 3 yıl bu hesaba düzenli ödeme yapanlara konut alacağı tarihteki birikimin %20'sine kadar devlet katkısı ödenebilecek. Devlet katkısı hesabında, konut edinim tarihindeki birikim esas alınacak olup verilecek destek, bu tarihteki birikimin %20'sini ya da 15 bin TL'yi geçemeyecek. Aylık veya üç aylık olarak yapılabilecek düzenli aylık ödemeler için alt limit 250 TL, üst limit 2500 TL olabilecek. Katılımcının üç aylık ödeme planını tercih etmesi durumunda ödeyeceği tutarlar, aylık ödeme planının üç katı olacak. Hesaba,açılış tarihinde ve bir defaya mahsus olmak üzere 30 bin TL'yi geçmeyecek şekilde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecek.

Konut hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinden Türk Lirası mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılabilecek. Hesap açtıran kişi banka ile sözleşme imzalayacak. Birden fazla konut hesabı açılamayacak, açılan hesap başka bir bankaya transfer edilemeyecek ve ortak hesap olamayacak. 18 yaşından küçüklere veli veya vasisi tarafından konut hesabı açılabilecek.

Konut hesabının açıldığı tarihte,  kendi üzerine kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı ve yapı kullanma izin belgesi sahibi müstakil tapu sahipleri adına konut hesabı açılamayacak. Banka, başvuru hesabının konut hesabı açılmasına engel bir durumun bulunup bulunmadığını Tapu ve Kadastro sistemi üzerinden belirleyebilecek.

Hesaplamada dikkate alınacak oranların detayları;

  • 36 – 47 ay aralığında konut hesabına düzenli ödeme yapanlar; hesapta bulunan tutarın %15'i oranında devlet katkısı alabilecek. Hesaplanacak olan tutar 13 bin TL'yi geçemeyecek.
  • 48 – 59 ay aralığında konut hesabına düzenli ödeme yapanlar; hesapta bulunan tutarın %18'i oranında devlet katkısı alabilecek. Hesaplanacak olan tutar 14 bin TL'yi geçmeyecek.
  • 60 ay ve üzeri  konut hesabına düzenli ödeme yapanlar hesapta bulunan tutarın %20'si oranında devlet katkısı alabilecek. Hesaplanacak olan tutar 15 bin TL'yi geçmeyecek.

Devlet katkısı , hesap sahibine hesabın bulunduğu banka tarafından ödenecek. Konut hesabına aylık ödeme yapmayı tercih edenler, bir yıl içerisinde üçten fazla kez, üç aylık ödeme yapmayı tercih edenler ise bir yıl içerisinde birden fazla kez hesaba ödeme yapmaması halinde devlet katkısı alamazlar ve açılan hesap "konut hesabı" statüsünden çıkartılır.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl