facebook pixel

İlk Bütçe Planını 5 Basit Aşamada Yapmak

Bir aile bütçesi yapmak neredeyse diyet yapmak kadar zor gelir biliyorum. Lakin bir bütçe yapmak ve bu plana sadık kalmak yapabileceğiniz en iyi şeydir. Neden mi?

Bütçe yapmak borçlarınızı ödemede, çocukların eğitimi ya da emeklilik günlerini garanti almak için para biriktirmede ya da bir ev ya da araba sahibi olmanızda size yardımcı olacak önemli bir araçtır.

Bütçe yapmak düşündüğünüz kadar zor değil, bir kez basit ve gerçekçi bir plan yaptıktan sonra geriye sadece yapılan plana uygun davranmak kalır. Şimdi bu basit beş aşamaya bir bakalım:

1. Masraflarım Neler? Nelere Para Harcıyorum?

Tam olarak aylık ne kadar harcama yaptığınızı bulmanız anlamına geliyor. Bunun için geçmiş 6 ila 12 aylık kredi kartı ekstrelerinizi, faturalarınızı, bankadaki özet dökümlerinizi inceleyip toplam harcamayı ay sayısına bölmek sureti ile aylık ortalama harcamanızı bulabilirsiniz.

Beklenmedik harcamalar ve unutulmuş faturalar olabileceği ihtimalini düşünerek aylık ortalama harcamanıza %10 - %15 kadar ilave yapabilirsiniz. Böylelikle beklenmedik harcamalar nedeni ile yaptığınız bütçe planı bozulmamış olur. Eğer ortalama aylık harcamanız 3.000 TL çıktı ise buna 300- 450 TL ye kadar ekleme yapabilirsiniz.

Harcamalarınızı sabit ve değişken olarak iki kategoriye ayırabilirsiniz. Sabit olanlar hemen hemen her ay yaptığınız birbirine yakın ya da eşit tutarlı ödemelerdir. Örnek okul taksitleri, kredi geri ödemeleri, kira, özel sağlık sigortası, kablolu yayınlar gibi ödemelerdir. Bütçe yaparken bir taraftan da bu harcamalara eleştirel gözle bakmayı unutmayın, bazen bu kısımlardan yapabileceğiniz birikimler sizi şaşırtabilir.

Değişken harcamalar kıyafet, eğlence, yeme-içme, seyahat gibi harcamaları tarif eder ve bütçede bir açık varsa ilk kesintiler bu gruptan yapılmaya başlanır. Gerek sabit gerek değişken harcamalar olsun bunların tespiti esnasında aynı zamanda azaltılabileceklerin neler olduğunu da belirlemek hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacak bir bütçe yapmanıza yardımcı olur.

2. Gelirlerim Neler?

Giderlerinizi belirledikten sonra şimdi sıra aylık gelirlerinizin ne olduğunu belirlemeye geldi. Düzenli aylık gelirlerinizin yanı sıra varsa aldığınız bonus, çocuk yardımı, kira ya da faiz gelirleri bunları da gelirlerinize eklemelisiniz.

3. Rakamlar Ne Gösteriyor? Finansal Hedeflerim Neler?

Şimdi basit bir çıkarma işlemi ile bütçenizde açık mı var yoksa kenara biriktirmek ya da almak istediğiniz bir ev ya da arabanın geri ödemesi için paranız artıyor mu görelim. Eğer aylık gelirleriniz giderlerinizden fazla ise harika, para biriktirme ya da alacağınız şeye karşılık borç ödemeye dair hedeflerinizi kolaylıkla koyabilirsiniz. Eğer giderleriniz daha fazla ise daha fazla borca girmeden harcamalarınızı gözden geçirip kesintiler yapmak durumundasınız. Elinizde harcamalarınızın net bir tablosu varsa gelir giderden daha fazla hale gelene kadar acımasız olup tüm harcamaları gözden geçirmeli ve gerekli kısıtlamaları yapmalısınız. Eğer kısıtlamalara rağmen artıya geçemediyseniz , gelirlerinizi arttırmanın yollarını aramakta fayda olabilir.

Rakamları yorumladıktan sonra zaten kafanızda önceden oluşan hedefi rakamsal ve zaman olarak iyice netleştirebilirsiniz. Hedefleriniz birden fazla kısa, orta ya da uzun vadeli olabilir. Örneğin kısa vadede yani önümüzdeki yaz İtalya’ya bir haftalık tatile gitmek için 10 ayda toplamda 5000 TL, aylık olarak 500 TL biriktireceğim. Orta vadeli bir hedefi örneklemek istersek; işe yeni girdiniz üç yıl içinde bir araba sahibi olmak için yılda 12.000 TL, ayda 1000 TL biriktireceğim. Bir de uzun vade örneği verelim , ki bu beş yıldan fazla olsun. Emekli olana kadar on yılım var, her ay 1.000 TL özel emeklilik sigortasına aktaracağım gibi...

4. Harcamaları Kaydetme ve Takip Etme

Yaptığınız bütçeye uygun hareket etmenin yolu yaptığınız harcamaları ve gelirleri kaydetmek ten geçer. Bu , aynı zamanda gereksiz harcamaları yaparken bir kez daha düşünmenizi sağlayacak ve hedeflerinize ulaştığınızda motive edici olacaktır.

Hem bütçeyi yaparken hem de harcamaları takip ederken size yardımcı olması için artıpara.com bütçe aracını kullanabilirsiniz. İyi bir bütçe aracınız olursa daha kolay planlama yaparak, harcamalarınızı daha iyi takip edebilir, bunu aile bireyleri ile paylaşabilir ve mobil uygulaması ile istediğiniz zaman verilerinize ulaşabilirsiniz.

5. Gözden Geçirme/Düzeltme

Bütçeye sadık kalmaya çalışın, eğer bir ay bir kategoride planın dışına çıktıysanız diğer ay ya da aynı ay başka bir kategoride bunu telafi etmeye çalışın. Eğer gerekli ise planda düzeltme yapın. Bu arada çok katı olmamaya dikkat etmeyi, eğlence için bütçede yer ayırmayı ve aile bireylerinin tamamını bu işe dahil etmeyi unutmayın.

Bütçe yapmak ve ona uymak zaman, disiplin ve pratik gerektirir , özel bir formülü yoktur. Öyle ya da böyle bir şekilde finansal konularla uğraşmak zorundayız. Eğer bütçe yaparsak proaktif davranmış oluruz, paranın nereye harcanacağını biliriz. Bütçe yapmaya ve bunu takibe ayıracağımız zaman, daha sonradan ödeme problemleri ile yüz yüze gelip uykusuz geçen gecelere ve çözüm yolları aramaya harcayacağımız zamandan daha az olacaktır.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl