artıpara blog

Kentsel Dönüşüm Kanunu; Kentsel Dönüşüm Kredisi ve Kira Yardımı

Türkiye'de depreme dayanıksız, eski ve ekonomik ömrünü tamamlamış yapıların yenilenmesi amacıyla 2012 yılında 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu ( Afet Riskli Yapıların Yenilenmesine ilişkin Kanun) kabul edildi.

Bu kanunla getirilen bir çok yenilik bulunmakla birlikte bu yazımızda kira yardımına ilişkin konulara değinmeye çalışacağız.

Kat malikleri kentsel dönüşüm kredisi veya kira yardımı kullanabilir. Kiracılar taşınma yardımı ile kentsel dönüşüm kredisi kullanabilir. Bunun için kiracıların en az bir yıl binada oturduklarını belgelemeleri gerekir.

Kat Malikleri için; Kentsel dönüşüm kredisi her bağımsız bölüm için en fazla 100 bin TL'dir. Kentsel Dönüşüm kredisi, bir kişi için en fazla 5 bağımsız bölüm ve 500 bin TL ile sınırlnadırılmıştır. Anlaşmalı banka tarafından çıkarılan kredi bloke olarak banka hesabında tutulur ve yeni binanızın inşasında hak ediş usulü (banka expertiz onayı) ile yapılan imalat oranınca serbest bırakılır. Kredi kullanımında borçlanan kat malikidir.

Kredi Türü Faiz Desteği Oranı Azami Ödemesiz Dönem (Yıl) Azami Vade (Yıl)
Güçlendirme Kredisi %4 2 10
Konut Yapım Kredisi %4 2 10
İşyeri Yapım Kredisi %3 2 7

Kiracılar için; Kentsel dönüşüm kredisi en fazla 100.000 TL olup; riskli binada bir yıldır kiracı olduğunu belgeleyen kiracılar kullanabilir. Kiracılar kentsel dönüşüm kredisini mortgage kredisinde olduğu gibi sadece yeni bir gayrimenkul alırken kullanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisini T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşmalı bankalardan, 24 ila 120 ay vade ve güncel mortgage kredisinin yarı faiz oranı ile kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan Riskli binadaki mülk sahipleri 18 aya kadar geri ödemesiz kira yardımı alabilirler. Riskli binadaki maliklerin; İstanbul, İzmir ve Bursa'da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne, diğer illerde ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvurması gerekiyor.

Kat malikleri, yani ev sahipleri Kentsel Dönüşüm Kredisi veya Kentsel Dönüşüm kira yardımından sadece birini tercih edebilirler. Ayrıca kat maliklerinin kira yardımı alabilmesi için başvurusunu yaptığı riskli yapıda ikamet ediyor olması gerekir.

Diğer taraftan Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında kiracılara da taşınma masrafları dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak üzere taşınma yardımı yapılabilir. İstanbul, İzmir ve Bursa'da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne, diğer illerde ise Çevre ve Şehircilik ll Müdürlüğü'ne başvurması gereklidir. Kiracılar; 1 defaya mahsus olmak üzere İstanbul, Izmir için 1.300 TL (2 ay x 650 TL/ay) geri odemesız taşınma yardımı alabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında yapılan ödemelerden yararlanabilecek bir diğer hak sahibi çeşidi ise sınırlı ayni hak sahipleridir ki bunlar evin sahibi olmamakla birlikte oturma hakkı ve benzeri hakları olan kişilerdir. Bu kişiler de bir defaya mahsus olmak üzere kira yardımının beş katını alabilirler.

Ayrıca; kentsel dönüşüm kapsamındaki yapılar ; belediye, noter ve tapu harçları ile sözleşme, devir ve tescil uygulamaları, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretler ile banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaftır. Gayrimenkul satışında % 8- % 18 KDV yerine % 1 KDV oranından faydalanma avantajına sahiptir.

2016 YILI İL BAZLI KİRA YARDIMI TUTARLARI HAK SAHİPLİĞİ (Kira Bedeli-TL)
İL ADI Malik (Aylık) Kiracı (Defaten) Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten)
Artvin,Bilecik,Bingöl,Bolu,Burdur,Çankırı,Erzincan,Gümüşhane,Hakkari ,Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis 495,00 TL 990,00 TL 2.475,00TL
Amasya,Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt,Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce 560,00 TL 1.120,00 TL 2.800,00 TL
Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman,Çanakkale 625,00.TL 1.250,00 TL 3.125,00 TL
Aydın,Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van 690,00 TL 1.380,00.TL 3.450,00.TL
Adana, Antalya, Bursa, Konya 750,00 TL 1.500,00 TL 3.750,00 TL
Ankara, İstanbul, İzmir 795,00 TL 1.590,00 TL 3.975,00 TL

2016 yılı kira yardım tutarları yukarıdaki tabloda bulunmakla beraber , ayrıca müteahhit firmayla yapmış olduğunuz sözleşmeye kira yardımıyla ilgili bir madde koyarak bulunduğunuz bölgedeki ortalama kira ücretleriyle bakanlığın karşıladığı ücret arasındaki farkı müteahhit firmadan talep edebilirsiniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.