facebook pixel

Kentsel Dönüşüm Kredisi ile İlgili Bilgiler

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasası kapsamında, riskli bina ve mülk sahipleri kentsel dönüşüm kredisi ya da kira yardımı kullanabiliyor. Bakanlık kat maliklerine en fazla 18 ay olmak üzere ayda 600 TL kira yardımı yapabilir. Kat malikleri kira yardımı ya da faiz desteği haklarından birinden faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Bu krediden yaralanabilmek için binanın kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olması gerekir. 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu'ndan faydalanmak için T.C. Çevre ve Şehir Bakanlığı tarafından lisans verilen kurum veya kuruluşlarına başvurularak risk tespiti yaptırılması gerekir. Binanın riskli olması ve raporun bakanlık tarafından onaylanması ile birlikte bina kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olur.

6306 sayılı kanun kapsamında riskli yapıların tespiti için yetki veren kurum ve kuruluşlar il bazında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aşağıdaki linkinde verilmiştir. Burada yayınlanan Lisanslı kurum ve kuruluşlar ülke genelinde riskli yapı tespit etmekle yetkilendirilmiştir.

http://www.csb.gov.tr/gm/altyapi/index.php?Sayfa=iller

Kentsel Dönüşüm Kredisi Tutarı Nedir?

2016 yılında, 6306 sayılı yasa kapsamında kullandırılan konut ve işyeri kredilerinde sağlanabilecek faiz desteği 125 bin TL'yi geçemez. Bu destek, 31 Aralık 2016’ya kadar sağlanacak krediler için uygulanacaktır. Kanun kapsamında, birden fazla bağımsız bölüme sahip hak sahibi için sağlanabilecek faiz desteği en fazla 625 bin TL olarak belirlenmiştir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel Dönüşüm Kredisi, 6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında bankalardan kullanılacak kredilerde sağlanacak faiz desteğine ilişkin T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalayan bankalar tarafından verilmektedir.

Mevcut durumda bu bankalar aşağıda verilmiş olup , ihtiyaç anında aşağı verilen adresten güncel bankalar kontrol edilebilir.

http://www.csb.gov.tr/gm/altyapi/index.php?Sayfa=sayfa&Tur=webmenu&Id=8198

 • İş Bankası
 • Denizbank
 • Akbank
 • Halkbank
 • Türkiye Finans
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi
 • Bank Asya
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • alBaraka
 • Kuveyt Türk
 • Ziraat Bankası
 • Ing Bank
 • Alternatif Bank(ABank)
 • Finans Bank

Kentsel Dönüşüm Kredi Oranları ve Vadesi

Konut için aylık %0,33 ve en fazla 120 ay vade ile , işyeri için ise aylık %0,25 ve en fazla 84 ay vadede faiz desteği sağlanmaktadır. Yani bankanın konut için uyguladığı faiz oranından Bakanlık tarafından verilen faiz desteği oranında indirim olur.

Faiz desteği Banka tarafından aylık olarak müşterinin kredi taksit ödemesine müteakip Bakanlıktan talep edilir. Bakanlık faiz desteğini bankaya aktarır.

Kentsel dönüşüm kredilerinde, konutta ve ticari amaçlı işyeri alımlarında KKDF ve BSMV yoktur. Sadece bireysel amaçlı işyeri alımlarında %15 KKDF uygulanır.

Diğer kredilerde olduğu gibi kentsel dönüşüm kredisinde de ,banka seçimi yaparken, faiz desteği sabit, bankanın konut kredisi için kullandığı faiz oranı değişken olacağı için en uygun maliyetli krediyi bulmak için hepsinin faiz oranlarını tek tek karşılaştırmanız önerilir.

Yakında artipara.com, sizin için bu karşılaştırmayı da sizin için yapıyor olacak.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl