artıpara blog

Kim ne kadar kredi alabilir?

Öncelikle kredi alabilmek için mevcut ve kredi vadesi süresince beklenen finansal durumunuzun aldığınız krediyi ödeyebilecek seviyede olduğunu gösterebilmeniz gerekmektedir. Nihayetinde bankalar ve benzeri finansal kurumlar verdikleri borçların ana paralarını ve faizlerini birlikte geri tahsil edebildikleri sürece kar edebilirler, geri alamadıkları ana paraları zarar olarak defterlerine yazarlar bu nedenle geri dönmeyen krediler bankalar ve finansal kurumlar için büyük maliyetler oluşturmaktadır.

Dolayısıyla borç veren kuruluşlar karlılıklarını arttırmak için kredi verecekleri kişileri seçerken ince eleyip sık dokurlar böylece olabildiğince çok kredinin ana parasıyla birlikte faizlerini tahsil edip karlılıklarını maksimize etmeye çalışırlar.

Bu ince eleme sık dokuma sürecinde bankaların baktıkları ana kalemler şunlardır;

  • Geçmiş borçlarınızı, kredilerinizi ödemiş misiniz? Geçmiş dönemlerde aldığınız borçlarınızı ödeme performansınız kredibilitenizi belirler, bu da bankalar için size verilecek yeni bir kredide nasıl bir performans gösterebileceğinizin bir işaretidir. Türkiye’nin önde gelen 9 bankasının kurduğu Kredi Kayıt Bürosu’nca Findex.com üzerinden kişilere ait kredi notu yayınlanmaktadır. Bu notlar kişilerin kredi kartları ödemeleri, kullandıkları her türlü kredi geri ödemelerini dikkate alarak oluşturulmuş bir nottur. Tek başına bu notun yüksek olması başvurduğunuz bir kredinin onaylanmasını garanti etmez, mesela kredi notu 1900 (ki bu en yüksek findeks kredi notudur) olan bir kişi 200,000 TL kredi için başvurmuş olabilir ancak geçmişte hiç bu kadar büyük bir kredi kullanmamıştır, mevcut kredi notu kredi kartlarındaki düzenli ödemeler ve küçük tüketici kredilerinde yaptığı düzenli ödemeler nedeniyle elde edilmiş olabilir.
  • Mevcut gelir seviyeniz nedir, tümüyle belgelendirebiliyor musunuz? Mevcut gelir seviyeniz alacağınız bir kredinin faiz ve anaparasını geri ödeyebileceğinizin en büyük kanıtıdır. Aylık toplam net geliri 5000 TL olan bir kişinin aylık geri ödemesi 3000 TL veya daha fazla olan bir krediyi geri ödeyebilme ihtimali çok düşüktür. Her bankanın bu kriterleri kendine göre belirleme ölçütleri vardır, bazı bankalar bazı dönemlerde daha fazla risk alıp kredi onaylarında dikkate aldıkları gelir eşiklerini arttırıp azaltabilmektedirler. Tabii ki gelir seviyenizi sadece beyan etmeniz yeterli değildir, bunları belgelendirmeniz gerekmektedir, mesela bordro, gelir vergisi beyannamesi, sosyal güvenlik kurumlarından alınan belgeler, banka ekstreleriniz ve benzeri belgeler ile beyanınızı ıspatlamanız gerekmektedir. Ayrıca bankalar TC kimlik numaranız ile bazı sistemlere ulaşıp maaş durumunuzu kontrol edebilirler mesela sosyal güvenlik kurumlarının sistemleri buna güzel bir örnektir.
  • Mevcut gelir seviyenizi ileriki aylar ve yıllarda koruma veya arttırma kabiliyetiniz var mı? Eğer ileriki aylarda ortaya çıkması muhtemel bazı gelişmeler gelir seviyenizde ciddi artışlar yaratacak ise kredi almadan önce bunu gerçekleşmesini ve kredi başvurunuzu bundan sonra yapmayı bekleyebilirsiniz veya bu gelişmenin olacağını ıspatlayıcı dokümanlar sunabiliyor iseniz bu yolla kredi başvurunuzun kabul edilme şansını arttırabilirsiniz.
  • Aldığınız kredi karşılığında banka adına verilen bir teminat var mı? Konut kredilerinde aldığınız konut banka adına ipotek edileceği için kredi başvurunuzun değerlendirilmesinde bu teminat olumlu bir etki yapacaktır. Aynı şekilde araç kredilerinde de araç üzerinde banka lehine rehin hakkı tesis edildiğinden bu teminat kredinin verilmesi kararını kolaylaştırır.
  • Aldığınız kredi için kefil gösterebiliyor musunuz? Kredi ödemelerinizde sıkıntıya düşmeniz durumunda sizin adınıza kredi taksitlerini ödeyebilecek bir kefil göstermeniz kredi başvurusunun onaylanmasında önemli bir etkendir. Bazı bankalar başvuru sırasında kefil talep etmektedirler.
  • Hali hazırda kullanmış olduğunuz ve ödemesi devam eden bir kredi var mı? Eğer kredi başvurusu yaptığınız an itibariyle ödemekte olduğunuz bir kredi var ise bu toplam kredi limitinizin bir kısmını veya tamamını bloke etmiş olacağından yeni bir kredi alabilme imkanınız sınırlanmış olacaktır.

Ne kadar kredi kullanabileceğinizi hesaplamak için aracımızı kullanın.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.