artıpara blog

Kira Çarpanı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kira çarpanı gayrımenkulün fiyatının geliriyle belirlenmesinde önemli bir göstergedir. Satın alınacak konutun, kira gelirleriyle kaç ayda gayrimenkulü finanse edeceğinin hesaplanmasıyla bulunur.Yani Bir gayrimenkul, kaç aylık brüt kira geliriyle kendisini amorti ediyorsa, o rakama kira çarpanıdır.

Daha anlaşaşılabilir olması için formül haline getirelim; Gayrimenkulü satın almak için ödediğiniz parayı, gayrimenkulün brüt aylık kira gelirine böldüğünüzde, elde ettiğiniz sayı, o gayrimenkulün aylık kira çarpanıdır. Elde ettiğiniz sayıyı 12'ye bölerseniz, yıllık kira çarpanını bulabilirsiniz. Ama Türkiye'de genelde aylık kira çarpanı kullanılır. 500 bin TL'ye aldığınız bir gayrimenkulü 2.000 TL'ye kiraya verirseniz bunun kira çarpanı 250'dir.

Kira çarpanı siyasal istikrara, makro ekonomik verilere, beklentilere, arz ve talep dengesine göre değişiklik gösterebilir.

Satın alınan mülkün lokasyonu da kira çarpanını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Kira çarpanı sadece gayrimenkulün şehir içindeki yeri değil, bulunduğu şehrin genel gelişimiyle de paralellik gösterir.

Diğer bir faktör de banka kredisine uygunluktur. Banka kredisi gayrimenkulün likiditesi açısından büyük önem taşır.Likiditesi yüksek gayrimenkulün fiyatı da yüksektir. Banka kredisine uygunluk konut fiyatlarını yükseltirken ; kira fiyatına bir etkisi olmadığından kira çarpanını arttırır.

İstanbul’daki gayrimenkul artış eğilimine baktığımızda , krediye uygun gayrimenkullerin fiyatlarındaki yükselişin krediye uygun olmayanlara göre daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Krediye uygun olmayan özellikle merkezi lokasyonlardaki gayrimenkullerin fiyatları artmıyor veya azartıyor fakat kiraları yükseliyor bu durumda kira çarpanları düşüyor. Bu düşük kira çarpanları bu tip gayrimenkulleri yatırım için cazip gösterse de özellikle kentsel dönüşümün hızla devam ettiği bu süreçte içerisinde bazı riskleri barındırmaktadır.

Bugün İstanbul'da banka kredisine uygun konutlarda genel olarak aylık kira çarpanı 200 ile 300 arasında değişiyor. Lüks konutlarda çarpan 300 ila 500'ü arasında olabilmektedir.

2015 Emlak Endeksi verilerine göre, İstanbul'da konutların geri dönüş süresi ortalama bir yıl uzadı. 2014 yılı boyunca 13 yıl ortalamasında seyreden süre Ocak 2015 itibariyle 14 yıla çıktı. İstanbul’un bazı ilçelerinde aylık kira çarpanları Ataşehir'de 240 , Beyoğlu'nda 192 , Kadıköy'de 360 ve Ümraniye'de 228 civarındadır.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.