facebook pixel

Kira Çarpanı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kira çarpanı gayrımenkulün fiyatının geliriyle belirlenmesinde önemli bir göstergedir. Satın alınacak konutun, kira gelirleriyle kaç ayda gayrimenkulü finanse edeceğinin hesaplanmasıyla bulunur.Yani Bir gayrimenkul, kaç aylık brüt kira geliriyle kendisini amorti ediyorsa, o rakama kira çarpanıdır.

Daha anlaşaşılabilir olması için formül haline getirelim; Gayrimenkulü satın almak için ödediğiniz parayı, gayrimenkulün brüt aylık kira gelirine böldüğünüzde, elde ettiğiniz sayı, o gayrimenkulün aylık kira çarpanıdır. Elde ettiğiniz sayıyı 12'ye bölerseniz, yıllık kira çarpanını bulabilirsiniz. Ama Türkiye'de genelde aylık kira çarpanı kullanılır. 500 bin TL'ye aldığınız bir gayrimenkulü 2.000 TL'ye kiraya verirseniz bunun kira çarpanı 250'dir.

Kira çarpanı siyasal istikrara, makro ekonomik verilere, beklentilere, arz ve talep dengesine göre değişiklik gösterebilir.

Satın alınan mülkün lokasyonu da kira çarpanını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Kira çarpanı sadece gayrimenkulün şehir içindeki yeri değil, bulunduğu şehrin genel gelişimiyle de paralellik gösterir.

Diğer bir faktör de banka kredisine uygunluktur. Banka kredisi gayrimenkulün likiditesi açısından büyük önem taşır.Likiditesi yüksek gayrimenkulün fiyatı da yüksektir. Banka kredisine uygunluk konut fiyatlarını yükseltirken ; kira fiyatına bir etkisi olmadığından kira çarpanını arttırır.

İstanbul’daki gayrimenkul artış eğilimine baktığımızda , krediye uygun gayrimenkullerin fiyatlarındaki yükselişin krediye uygun olmayanlara göre daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Krediye uygun olmayan özellikle merkezi lokasyonlardaki gayrimenkullerin fiyatları artmıyor veya azartıyor fakat kiraları yükseliyor bu durumda kira çarpanları düşüyor. Bu düşük kira çarpanları bu tip gayrimenkulleri yatırım için cazip gösterse de özellikle kentsel dönüşümün hızla devam ettiği bu süreçte içerisinde bazı riskleri barındırmaktadır.

Bugün İstanbul'da banka kredisine uygun konutlarda genel olarak aylık kira çarpanı 200 ile 300 arasında değişiyor. Lüks konutlarda çarpan 300 ila 500'ü arasında olabilmektedir.

2015 Emlak Endeksi verilerine göre, İstanbul'da konutların geri dönüş süresi ortalama bir yıl uzadı. 2014 yılı boyunca 13 yıl ortalamasında seyreden süre Ocak 2015 itibariyle 14 yıla çıktı. İstanbul’un bazı ilçelerinde aylık kira çarpanları Ataşehir'de 240 , Beyoğlu'nda 192 , Kadıköy'de 360 ve Ümraniye'de 228 civarındadır.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl