artıpara blog

Kırık Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Kısaca, 1 ile 365 gün arasında istenilen gün sayısı üzerinden açılan vadeli hesaplara Kırık Vadeli Mevduat Hesabı denir. Diğer mevduat hesapları ile arasındaki farkı ve nasıl kullanılacağını anlatmak için Mevduat Hesaplarına bir göz atalım.

Mevduat Hesapları 4 grup olarak sınıflandırılabilir:

  • Vadesiz Mevduat: Para yatırma, para çekme, otomatik ödeme talimatlarını bağlama gibi basit bankacılık hizmetleri için kullanılır. Para çekilmesi herhangi bir şarta bağlı değildir.
  • Vadeli Mevduat Hesabı: belirli bir süre(vade) sonunda faiz getirisi elde edilen ve vade sonunda faiz getirisi ile birlikte çekilebilen yada başka bir vadeye yatırılan hesap türüdür. Anapara kaybı riski taşımayan ve vade sonuna kadar çekilmediği takdirde kesin getiri sağlayan bir yatırım aracıdır.
  • İhbarlı Mevduat Hesabı: Bankadan para çekebilmek için, 7 gün öncesinden yazılı ihbar ile bankaya başvurulması gerekir.
  • Kırık Mevduat Hesabı: Vadeli mevduat hesapları genelde aylık, üç aylık, altı aylık ya da bir yıllık olarak açılmaktadır. Bu vade aralıklarının dışında ya da bir aydan kısa süreli açılan vadeli mevduat hesapları Kırık Mevduat Hesabı olarak adlandırılır. Örneğin vade 6 gün, 33 gün ya da 56 gün olabilir.

Kırık Vadeli Mevduat Hesabının vadesi, hesabı açtırmak istenen kişi tarafından belirlenir. Kısa vadede nakde ihtiyacı olacak kişiler kırık vadeyi tercih edebilirler, örneğin elinizdeki parayı 25 gün sonra kullanacaksanız bu durumda kırık vadeli hesabı tercih edersiniz. Kırık vadeli hesap açılışlarında bir aydan daha kısa vadeler için faiz oranları düşük olmaktadır.

Bankaların zaman zaman düzenledikleri kampanyalarla özellikle belli gün sayıları için yüksek faiz oranları verdikleri görülmektedir. Mesala 32 güne verilen faiz oranı 30 güne verilenden yüksek olabilir. Hesap türüne karar vermeden önce avantajlı vade seçeneklerini araştırmakta fayda var. Kırık Vadeli Hesap döviz cinsinden açılan hesaplara ya da altın hesaplarına da uygulanabilmektedir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.