artıpara blog

Kişisel Bütçe veya Aile Bütçesi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genel olarak bütçeler iddialı ancak aynı zamanda da realistik olarak hazırlanmalıdır. Diğer bir deyişle gerçekleştiremeyeceğiniz kadar sıkı bir bütçe yapmamalısınız ancak aynı zamanda çok da gevşek ve kolayca yakalanabilecek bir bütçe de yapmamalısınız. İki uç nokta arasında dengeyi bulan bir bütçe en doğru yaklaşım olacaktır.

Bütçe yapmaya başlamadan bütçe yapacağınız dönemde başarmayı, elde etmeyi umduğunuz 3 ya da 5 kadar hedef belirlemelisiniz. Mesela;

  1. Gelirlerin %10 arttırılması
  2. Tasarrufların %20 arttırılması
  3. Harcamaların %10 azaltılması
  4. Kullanılmayan eşyaların satılarak tasarrufa dönüştürülmesi

Daha sonra bu hedeflerin bütçenize yansımasını nasıl yapacağınızı düşünmelisiniz, mesela gelirlerin %10 arttırılması için ne yapabilirsiniz, bunları yapabilmek için ne kadar ek harcama gerekir, her bir aksiyonun zamanlaması ne olabilir, %10 artışı ne zamandan itibaren başarabilirsiniz.

Benzer şekilde harcamaların %10 azaltılması hedefine hangi harcamaları azaltarak ulaşabilirsiniz, her bir harcama kaleminde ne kadar tasarruf yapabilirsiniz, bu tasarrufları yapabilmeniz için almanız gereken aksiyonlar nelerdir.

Bütçenizi yaparken geçmiş gelir ve harcama verilerinizden yararlanmalısınız, aslında geçmiş yıllara ait gerçekleşmeler yeni bütçe için bir başlangıç noktasıdır, ancak geçmiş yıllara ait gerçekleşmeleri basitçe belirli bir yüzde ile çarparak yeni bir bütçe yapmamalısınız, zira her yeni bütçenin kendine özgü hedefleri ve dolayısyla kendine özgü gelir ve maliyet yapısı olmalıdır.

Bütçenizi hangi dönem için yaptığınızı belirlemelisiniz, yani bir yıllık bir bütçe mi yapıyorsunuz yoksa altı aylık mı veya başka bir periyot için mi. Genellikle her yıl başında aylık olarak toplam bir yıl için bütçe hazırlamak çok uygulanan bir yöntemdir. Ancak her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır, siz de kendi stilinize, gelir ve gider gerçekleşme dönemlerinize uygun bir periyot için bütçe yapabilirsiniz.

Bütün planlarda olduğu gibi bütçeler de de bazı varsayımlar kabul etmek zorundasınız. Mesela maaşlı bir çalışan iseniz ve bütçeyi hazırladığınız yıl içinde bir promosyon bekliyorsanız bunu bütçenize koyabilirsiniz ancak bunun bir varsayım olduğunu ve gerçekleşmemesi durumunda bütçenizde sapma meydana geleceğini unutmayınız. Giderinizdeki artışı enflasyon ve özel durumları göz önüne alarak planlayabilirsiniz, ekstra harcamaları öngörebilirsiniz, tüm bunlar bütçenizin varsayımları olacaktır.

Bütçe varsayımlarınızı, hedeflerinizi, geçmiş yıllar gerçekleşmelerinizi, hangi periyot için bütçe yaptığınızı dikkate alarak gelir ve harcama kalemlerini belirleyip, bunların tutarsal büyüklüklerini ve zamanlamasını tahmin ederek bütçenizi oluşturabiliriniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.