facebook pixel

Kişisel Finans Yönetiminde Sigorta'nın Yeri

Sigorta başımıza gelmesi olasılık dahilinde olan risklere karşı finansal bir korunma yöntemidir. Dolayısıyla kişisel finans yönetiminde mutlaka dikkate alınması gerekir.

Bazı sigortalar zaten yasal olarak zorunludur dolayısıyla bunların yapılmamış olması durumunda cezai müeyyide ile karşılaşırız, riskin başımıza gelmesi durumunda da uğrayacağımız zarar cabası. Zorunlu sigortalardan en önemlileri aşağıdakilerdir.

  1. Zorunlu Deprem Sigortası
  2. Zorunlu Trafik Sigortası

Bunların dışında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen sağlık sigorta primleri de zorunlu sigorta olarak düşünülmelidir ancak bu zaten otomatik olarak işveren tarafından yapıldığı için burada ayrı bir sigorta olarak ele alınmamıştır.

Zorunlu olmayan sigortalara göz attığımızda bunların en çok yapılanları arasında aşağıdakileri görebiliriz.

  1. Konut Sigortası
  2. Kasko
  3. Özel Sağlık Sigortası
  4. Hayat Sigortası
  5. Seyahat Sigortası

Kişisel finans yönetiminde yapmamız gereken şey varlıklarımızı ve gelirlerimizi beklenmeyen risklere karşı korumaya çalışmak olmalıdır. Beklenmeyen riskler gerçekleştiğinde yılların emeği varlıklarımızın bir anda heba olması, gelirlerimizin bir anda kesilmesi veya çok büyük oranda azalması sözkonusu olacaktır.

Mesela Türkiye’de ev sahibi olmak önemli bir güvence kaynağı olarak görüldüğünden geleceğe yapılmış iyi bir yatırım olarak düşünülür, ancak herhangi bir doğal afet durumunda eğer zorunlu deprem sigortası ve daha da kapsamlı özel konut sigortası yok ise en önemli varlığımızın bir anda yok olduğunu görebiliriz. Bu tip bir zararla karşılaşmak özellikle yaşı ilerlemiş kişiler için telafi edilemeyecek durumlar ortaya çıkaracaktır bu nedenle iyi bir araştırma ile uygun primli bir poliçe bulup zorunlu deprem sigortasını ve mümkünse özel konut sigortasını yapmak gerekmektedir.

Gelirlerimizin ana kaynağı genellikle kendimizdir yani çalıştığımız için düzenli gelir elde ederiz. Peki ya allah korusun başımıza birşey gelse ve çalışamaz hale gelsek gelirlerimiz nasıl etkilenecek, çalışamadığımız zaman eğer başka bir gelir kaynağımız olmayacak ise çok büyük bir problemimiz var demektir. Bu tip durumlar için hazırlanmış poliçeler de vardır, hayat sigortaları ve benzeri poliçeler bu tür risklere karşı korunma yöntemidir.

Her şeyin bir fiyatı olduğu gibi riskten korunmanın da bir fiyatı vardır, başımıza beklenmeyen birşey gelmediği sürece riskten korunmanın maliyeti boşa katlanılmış bir maliyet gibi görünmekle beraber akşamları rahat uyuyabilmek için varlıklarımızın sigortalı olması önemlidir, risk ortaya çıktığında artık herşey için çok geç olabilir.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl