artıpara blog

Konut almadan önce bilmeniz gerekenler

Almak istediğiniz evi belirledikten sonra yapmanız gereken şey belirlediğiniz evin fiyatı ile benzer evlerin fiyatları arasında bir kıyas yapmaktır. Bu karşılaştırma yapılırken aşağıdaki kriterleri dikkate almanızı öneririz.

  • Fiyat karşılaştırmasında m2 başına fiyatı karşılaştırın. Toplam fiyatları karşılaştırmak yanıltıcı olabilir zira sonuçta karşılaştırdığınız evler aynı brüt metrekare ‘ye sahip değilse elma ile armutu karşılaştırıyor durumuna düşebilirsiniz. Bu nedenle fiyat karşılaştırmasını toplam fiyat bölü evin brüt metrekaresi formülüyle elde edeceğiniz m2 birim fiyatları üzerinden yapmalısınız. Bu karşılaştırmayı yaparken de şunu unutmayın ev büyüdükçe m2 birim fiyatları küçük evlerin m2 birim fiyatlarına göre daha düşük olur, yani bir nevi müteahhit sürümden kazanır mantığı işler.
  • Aynı il ve ilçede dahi olsa semtler arasında ciddi fiyat farkları olduğundan, fiyat kıyaslaması yaparken karşılaştırılan evlerin birbirine yakın konumda olması önemlidir. Aksi taktirde doğru bir kıyas yapmış olmayız.
  • Konut’un yönü ve cephesi değeri etkileyen önemli faktörlerden biri olduğu için karşılaştırma yapılan konutların benzer yön özellikleri ve cephede olmaları önemlidir. Mesela ormana veya deniz manzarasına bakan bir cephe ile karşı apartmana bakan bir cephe arasında ciddi fiyat farkı olacaktır dolayısıyla bunları sadece fiyat ve metrekareleri ile karşılaştırmak doğru olmayacaktır. Güneye bakan cepheler genellikle %5 ila %10 arasında daha pahalıdır.
  • Yeni binalarla eski binalar arasında önemli fiyat farkları olduğundan kıyas yapılan konutların benzer yıllarda inşa edilmiş olması doğru karşılaştırma açısından önemlidir. Yeni binalar ile eski binalar arasında %15 ila %25 arasında yeni binalar lehine değişen fiyat farkları bulunabilmektedir.
  • Asansör ve otoparkı olan evlerin fiyatları özellikle büyük şehirlerde diğer evlere göre daha pahalıdır dolayısıyla karşılaştırma yaptığınız evlerde bu iki özelliğin benzer olduğundan emin olmalısınız.
  • Aylık aidat ödemeleri alacağınız ev için sürekli yapmak durumunda kalacağınız bir gider olduğundan ev fiyatlarını dahi etkileyen bir unsur haline gelebilmektedir. Bu nedenle kıyas yapmak istediğiniz evlerin aidat ödemelerinin de benzer olması önemlidir.
  • Karşılaştırılacak konutların ortak alanlarının neleri kapsadığı, ne tür imkanlara sahip oldukları bir diğer önemli unsurdur. Sosyal tesisler, yüzme havuzu sayısı ve özellikleri, spor salonu, market, çocuk parkı sayısı ve özellikleri, kafe, sauna ve benzeri diğer imkanların var olduğu bir konut ile bu imkanların hiç olmadığı veya bir kısmının olmadığı bir konutun karşılaştırılması çok doğru bir sonuç vermeyecektir.
  • Site özellikli evler ile tekli apartmanlarda bulanan konutlar arasında da fiyat farkları vardır. Son dönem trendleri insanların site hayatına önem verdiklerini göstermektedir özellikle güvenlik, sosyal imkanlar ve daha fazla konutun bir arada olmasının getirdiği ekonomik avantajlar site hayatının öne çıkmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla site içindeki bir konut ile site dışındaki bir konutun karşılaştırılması çok doğru sonuçlar vermeyecektir.
  • Konut içinde bulunan imkanlar / özellikler benzer ise karşılaştırma daha sağlıklı olur ancak konut içi özelliklerin farklılaşması da fiyata doğal olarak yansıyacak ve karşılaştırmayı zorlaştıracaktır. Mesela gömme dolabı olan bir konut ile böyle bir imkanı olmayan bir konut arasında fark olacaktır, veya benzer şekilde kileri olan bir konut ile bu özelliği olmayan bir konut arasında da fiyat farkı olacaktır. Bu özelliklerin getireceği değere kabaca bunların yeniden yapılması durumunda harcanacak parayı hesaplayarak ulaşabiliriz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.