artıpara blog

Konut Fiyatları Artıyor Peki Ya Maliyetler?

Konut fiyatları özellikle İstanbul ve diğer büyük şehirlerde sürekli olarak artış eğiliminde peki ya maliyet tarafında durum ne, orada da inşaat ve bina maliyetleri sürekli artıyor mu?

Bu sorunun cevabını verebilmek için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından düzenli olarak yayınlanan Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (BİME) ‘ne göz atmak gerekmektedir.

BİME ‘nin son on yıllık trendine bakmadan önce BİME ‘nin nasıl hesaplandığına dair bilgi vermek faydalı olacaktır.

BİME inşaatta kullanılan girdi maddelerinin dönemlere göre maliyet değişimlerini ölçen bir fiyat endeksidir. Bu endeks TÜİK tarafından her üç aylık dönemi takip eden ayın yirminci günü veya bu güne en yakın iş günü saat 10:00 ‘ da açıklanmaktadır.

Fiyatlar ilgili çeyrek dönemin son ayının onbeşi ile yirmibeşinci günleri arasında yüz yüze anket yolu ile derlenmektedir.

Endeks içinde 12 işçilik maliyeti ve 109 değişik malzeme maliyeti olmak üzere toplam 121 maddenin fiyat hareketleri ağırlıklı ortalama ile değerlendirilmiş ve 2005 yılı baz yıl olarak alınarak hesaplamalar endeks haline getirilmiştir.

Maliyet fiyatı hareketlerinin incelendiği yapı tipleri beş çeşit olarak belirlenmiştir, bunlar; (A) iki veya daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar, (E) bir daireli ikamet amaçlı binalar ve diğer kullanım amaçlı bina tipleri (ticari, idare, okul, sıhhi) ‘nden oluşmaktadır.

Aşağıdaki grafikten endeksin trendine bakıldığında 2005 yılı itibariyle 100 olarak belirlenen endeksin 2016 ‘nın ikinci çeyreği itibariyle 225’e ulaştığı görülebilmektedir. Bu da on iki yılda %125’lik bir artış, yani yıllık ortalama yaklaşık %7’lik bir artış anlamına gelmektedir.

Bu hesaplama içinde arsa fiyatlarının olmadığını hatırlatmak isteriz, arsa fiyatlarının da özellikle İstanbul ve diğer büyük şehirlerde azalan arsa stoğu nedeniyle ciddi artışlar gösterdiğini dikkate alırsak Bina Maliyetlerinde oluşan artışın daha fazla gerçekleştiği düşünülebilir.

Diğer taraftan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan Binaların Normal Metre Kare inşaat maliyetlerini gösterir cetvele göre 2016 yılı için meskenlerde en lüks inşaat maliyeti ortalama 1300 TL/m2 olarak oluşmaktadır.

Bu tutarın üzerine asansör, klima, kalorifer, ortak alan vs gibi ek özellikli binalar için %20 eklesek bile 1560 TL/m2 gibi bir rakam elde ederiz ki bu lüks konutlar için tüketicinin ödemek durumunda kaldığı metre kare bedellerinin oldukça altındadır.

Bunun bir sebebi konutun üzerinde bulunduğu arsanın bedeli ile alakalıdır, diğer nedeni de emlak sektöründeki karlılık ile alakalıdır diye düşünülmektedir.

bina inşaatı maliyet endeksi

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.