artıpara blog

Konut Fiyatları Düşüyor

2016 yılının birçok açıdan olumsuzluklarla dolu geçen bir yıl olduğunu söylemeye gerek yok, bu olumsuzlukların doğal bir sonucu olarak tüketici güveni çok büyük bir travma içinden geçmekte bunun bir sonucu olarak da ekonomide büyüme hedeflerini yakalamak mümkün görünmemektedir.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamlarına göre ekonomi Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında geçen yılın aynı dönemine göre %1.8 küçüldü. 2016 yılı sonu itibariyle büyüme rakamının %2.5’ler düzeyinde oluşacağı tahmin ediliyor.

Ancak büyümenin büyük bir kısmının kamu harcamalarındaki artıştan geldiği dikkate alındığında tüketicilerin harcamadığı ve özel kesim üreticilerinin de yatırım ve üretiminde bir büyümenin olmadığı görülmektedir.

Bütün bunlar gerek ülkemiz içinde gerekse küresel düzeyde yaşanan olumsuz gelişmelerin direk sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Dördüncü çeyrek içinde olumsuzlukların yaşanmaya devam ettiğini dikkate aldığımızda ise yıl sonu büyüme oranı tahminleri ve 2017 büyüme hedeflerinde daha da kötü senaryolar yaşanabileceğini düşünmekteyiz.

İnşaat sektörü özelinde baktığımızda ise sektörün üçüncü çeyrek rakamlarında bir miktar büyüme göze çarpmakla beraber eski parlak günlerinde çok uzakta olduğu söylenebilir.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ile Reidin’in yaptığı çalışmaya göre özellikle kentsel dönüşüm projelerinin bitirildiği semtlerde konut arzının artışı nedeniyle konut satış fiyatlarında ciddi düşüşler görülüyor.

Yine aynı araştırmanın bir sonucu olarak markalı ev projelerinde ise fiyatların düşmediği hatta bir miktar artış olduğu ifade ediliyor. Rapora göre biten projelerin yatırımcılarının evlerine kiracı arayışında olmaları nedeniyle kiralık ev sayısındaki artışa paralel olarak birçok semtte kiralarda düşüşler yaşanıyor.

Daha önceki blog yazılarımızda da üzerinde durduğumuz konulardan biri konut piyasasında balon olup olmadığı idi, bu fiyat düşüşlerine bakarak balon vardı ve patlıyor denebilir ancak bu düşüşlerin normal piyasa koşullarında oluşmadığını da unutmamak gerekir, diğer bir deyişle;

  • küresel olumsuz politik gelişmeler (Brexit, ABD Başkanlık seçimi sonucu, ABD FED politikaları, Suriye iç savaşı, birçok ülkede yaşanan terör saldırıları ve daha birçok)
  • yurt içindeki tüketici güveninde yaşanan düşüş
  • doların hızlı artışı nedeniyle oluşan moral bozukluğu ve ekonomik zorluklar
  • yurt içinde Merkez Bankasının elinin kolunun bağlı olduğu bir görünümde olması
  • yurt içinde gerçekleşen birçok terör faaliyeti
  • 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki politik iklim

ve buna benzer diğer olumsuzluklar içinde bulunduğumuz durumu normal piyasa koşulları olarak değerlendirmemizi zorlaştırıyor bu nedenle bir balon vardı ve patladı demek çok populist bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.

Aşağıda sahibinden.com‘un emlak endeksine konut fiyatlarındaki son üç yıllık değişimi görebilirsiniz. Buna göre üç büyük şehirde büyük bir fiyat düşüşü görülmemekle birlikte önceki yıllardaki fiyat artışlarının iyice azaldığı ve hatta bazı ilçelere bakıldığında ciddi fiyat düşüşleri olduğu da görülmektedir.

İstanbul, Ankara ve İzmir Konut Satış Metrekare fiyatları

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.