artıpara blog

Konut Kredilerinde İpotek Fek İşleminin Yapılması

Konut kredileri teminatlı krediler olduğundan satın alınan konut üzerine banka lehine ipotek konulmaktadır. Kredinin tamamen ödenmesi durumunda bu ipoteğin kaldırılması gerekmektedir.

İpoteğin kaldırılabilmesi için bankanın ilgili tapu sicil müdürlüğüne hitaben İpotek Fek yazısı yazması ve bu yazı ile tapuda ipoteğin kaldırılması gerekmektedir.

Mevcut Mortgage yasasında bankaların ipotek fek yazısı için talep ettiği ücrete dair bir husus bulunmuyor. Ancak bankalar, söz konusu yazıyı hukuk servisine hazırlatıp, ayrı bir hizmet verdikleri için bu ücreti müşteriden talep edebiliyor. Bankalar genellikle ipotek fek yazısı ile ilgili olarak bir ücret belirleyip bunun tüketici tarafından ödeneceğine dair bir maddeyi Kredi Sözleşmelerine ekliyorlar.

İpotek fek yazısı almak için bankaya olan kredi borcunun tamamının ödenmesi gerekiyor. İpotek fek yazısı alabilmeniz için banka sizden bir dilekçe talep ediyor.

Bankanın sizden talep ettiği dilekçeyi vermenizin ardından bir ya da iki gün içinde ipotek fek yazısını almanız için bankadan çağrılıyorsunuz. Bazı bankalarda bu işlemi banka kendisi yapıyor ve tapuya yazı banka tarafından ulaştırılıyor.

Diğer yandan bazı uygulamalarda yazıyı bankadan bizzat almanız ve Tapu Sicil Müdürlüğüne giderek işlemleri takip etmeniz gerekiyor. Böylece tapunuzun üzerindeki ipotek gerekli işlemler yapıldıktan sonra kaldırılıyor ve tapunuza ipoteğin fek edilmesi ibaresi işleniyor.

Bankadan ipotek fek yazısı alındıktan sonraki bir yıl içinde mutlaka Tapu sicil Müdürlüğüne gidilerek ipoteğin kaldırılması işlemini yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde sicili işleyecek kurum ipotek fek yazısını güncellemenizi isteyebilmektedir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.