facebook pixel

Konut Kredilerinde İpotek Fek İşleminin Yapılması

Konut kredileri teminatlı krediler olduğundan satın alınan konut üzerine banka lehine ipotek konulmaktadır. Kredinin tamamen ödenmesi durumunda bu ipoteğin kaldırılması gerekmektedir.

İpoteğin kaldırılabilmesi için bankanın ilgili tapu sicil müdürlüğüne hitaben İpotek Fek yazısı yazması ve bu yazı ile tapuda ipoteğin kaldırılması gerekmektedir.

Mevcut Mortgage yasasında bankaların ipotek fek yazısı için talep ettiği ücrete dair bir husus bulunmuyor. Ancak bankalar, söz konusu yazıyı hukuk servisine hazırlatıp, ayrı bir hizmet verdikleri için bu ücreti müşteriden talep edebiliyor. Bankalar genellikle ipotek fek yazısı ile ilgili olarak bir ücret belirleyip bunun tüketici tarafından ödeneceğine dair bir maddeyi Kredi Sözleşmelerine ekliyorlar.

İpotek fek yazısı almak için bankaya olan kredi borcunun tamamının ödenmesi gerekiyor. İpotek fek yazısı alabilmeniz için banka sizden bir dilekçe talep ediyor.

Bankanın sizden talep ettiği dilekçeyi vermenizin ardından bir ya da iki gün içinde ipotek fek yazısını almanız için bankadan çağrılıyorsunuz. Bazı bankalarda bu işlemi banka kendisi yapıyor ve tapuya yazı banka tarafından ulaştırılıyor.

Diğer yandan bazı uygulamalarda yazıyı bankadan bizzat almanız ve Tapu Sicil Müdürlüğüne giderek işlemleri takip etmeniz gerekiyor. Böylece tapunuzun üzerindeki ipotek gerekli işlemler yapıldıktan sonra kaldırılıyor ve tapunuza ipoteğin fek edilmesi ibaresi işleniyor.

Bankadan ipotek fek yazısı alındıktan sonraki bir yıl içinde mutlaka Tapu sicil Müdürlüğüne gidilerek ipoteğin kaldırılması işlemini yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde sicili işleyecek kurum ipotek fek yazısını güncellemenizi isteyebilmektedir.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl