artıpara blog

Konut Kredisi Alıp Bankanızı Emlakçı Yapmayın!

Daha önceki birçok yazımızda da belirttiğimiz üzere konut alımı bir aile için en büyük ekonomik satınalma kararlarından biridir, bu nedenle bu kararı vermeden önce birçok hazırlık ve araştırma yapılmalıdır.

Mesela mevcut ve öngörülebilir bir gelecek için finansal durumunuzu yeterince güçlü hale getirmelisiniz, oturmak istediğiniz konutun özelliklerine ilişkin kafa yormalısınız, ayrıca mevcut konut alternatifleri hakkında araştırma yapmalısınız. Bunlar temel olarak düşünülmesi gereken konular olmakla birlikte birçok başka açıdan da bu kararı sağlam temellere oturtmalısınız.

Özellikle finansal olarak hazırlık yapılmadan verilecek satınalma kararlarında şanslı iseniz kredi talebiniz banka tarafından red edilir, eğer şanslı değilseniz krediniz onaylanır ve siz evinizi alırsınız. Birkaç ay veya yıl sonra kredi taksitlerini ödemekte zorlanır bir süre sonra da taksitleri hiçbir şekilde ödeyemez hale gelirsiniz.

Bundan sonraki süreç ise siz ve aileniz için tam bir hayal kırıklığı ile sonuçlanır, evi boşaltmak zorunda kalırsınız, eviniz belki de ederinden çok daha düşük fiyatla banka tarafından satılabilir, dimayata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak ile karşı karşıya kalırsınız.

Diğer taraftan bankanız da artık sizin sayenizde yeni bir iş koluna atılmış olur ve evinizi satıp kredisini kurtarabilmek için emlakçılık yapmaya başlar.

Bugün Google’da “Bankadan Satılık Ev” veya benzeri bir kelime ile araştırma yaptığınızda birçok bankanın kendi web siteleri üzerinden ev satışı yapmaya başladıklarını görebilirsiniz. Bazı bankalar bu işleri sürekli çalıştıkları emlakçılar yoluyla yaparken, bazı bankalar hem emlakçıları hem de kendi kanallarını kullanarak satış yapmaya çalışmaktadır.

İşin ilginç tarafı bankalar bu evleri veya gayrimenkulleri satmaya çalışırken olabildiğince iyi bir fiyatlama ile olabildiğince hızlı bir satış yapabilmek için tüm olanaklarını kullanmaya çalışırken ortaya çıkan görüntülerdir.

Neredeyse şubelerini emlak dükkanı haline getirenler bile görülüyor, mesela evi görmek isteyen yeni alıcı eve yakın şubeye gidip evin anahtarını alıp evi görme imkanı elde edebiliyor, hatta bankadan bir memur da yeni alıcıya eşlik edip evin tuvaletinde kullanılan İtalyan fayanslardan bahsedebiliyor.

Bankanın web sayfasında veya banka ile ilişkili başka bir web sayfasında bankadan satılık konut listelerine bakıp fiyat teklifi verilebiliyor. Tabii bir de kredi meselesi var yani hazır banka emlakçılık yaparken bir miktar bankacılıktan da zarar gelmez deyip satmaya çalıştığı ev için yeni alıcıya bir de kredi verebiliyor, harika değil mi...

Durumu biraz alaya aldığımızın farkındayız ancak konuya biraz daha dikkat çekebilmek adına bunu yapıyoruz, aslına bakarsanız bu işin evini kaybeden aile için ne kadar hüzünlü ve kredisini geri almak isterken emlakçılık yapmak zorunda kalan banka için de ne kadar istenmeyen bir durum olduğunun farkındayız.

İşte tam da bu nedenle bu yazıyı kalem alıyoruz ve kredi almadan önceki sürecin ne kadar da önemli olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

Kirada oturmaktan kurtulmaya çalışırken elimizdeki küçük birikimleri de kaybetmek ve başladığımız yerden çok daha geride bir yerde kendimizi bulmak istemiyor isek konut alma kararını almadan önce yeterince araştırma ve hazırlık yapmalıyız.

Herkes aldığı evde huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşasın, bir daha kiracılık nedir bilmesin ve her banka da verdiği krediyi sorunsuz bir şekilde geri alıp yeni krediler vererek yeni ev sahibi aileler yaratsın diyerek yazımızı noktalıyoruz.

Son olarak aşağıda paylaştığımız linkler ile konunun ciddiyetini tekrarlıyor ve bu sorunun bizim uydurduğumuz birşey olmadığını birinci elden hissetmenizi istiyoruz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.