artıpara blog

Konut Kredisi Almak İçin Doğru Zaman Ne Zaman?

Öncelikle şunu söylemek lazım tüm inşaat firmaları ve bankalara göre her zaman kredi almak için doğru zaman çünkü sonuç itibariyle artipara.com da dahil hepimizin işlem yaratabilmesi sizlerin kredi alma ihtiyaçlarınızı ertelememenize bağlı. Dolayısıyla faizlerdeki küçük düşüşlerde dahi “Şimdi kredi almak için, ev almak için doğru zaman” şeklinde haberler görmeniz şaşırtıcı değil.

Diğer taraftan bu sorunun tam olarak doğru bir cevabı da yok açıkçası zira herkesin içinde bulunduğu duruma göre bazan çok yüksek faizden kredi almak bile doğru bir zamanlama olarak düşünülebilir.

Ancak yine de bu soruya genel olarak doğru bir cevap arıyor isek geçmiş yılların ortalama konut kredisi faiz oranları tarihçesine bakıp en düşük faiz oranı ile en yüksek faiz oranının hangi seviyelerde gerçekleştiğini görerek karar vermeye çalışmak en doğrusu olacaktır.

Son 10 yıllık konut kredisi faiz oranlarına baktığımızda faizlerin %20'li seviyelerden %8'lere kadar düştüğünü ancak daha sonra tekrar %14'lere dayandığını görmekteyiz. Amerika Birleşik Devletlerinde izlenen gevşek para politikası nedeniyle tüm dünyada faiz oranlarının düşük seviyelere gelmesi ile Türkiye'de de konut kredisi yıllık faiz oranı Temmuz 2013 itibariyle %8 ile en düşük seviyelerine ulaşmış daha sonrasında gerek Türkiye'ye özel gelişmeler ve gerekse ABD Merkez Bankasının faiz arttıracağına dair beklenti nedeniyle faizler yükselmeye başlamıştır. Bu dönemde ortalama yıllık faiz oranı %13 olarak gerçekleşmiştir.

Konut Kredisi kullanımı ile ilgili maliyetlere bakarken alacağınız konutun fiyatının daha da önemli bir maliyet unsuru olduğunu unutmamanız gerekir, yani eğer çok uygun fiyatlı bir konut bulduğunuz halde konut kredisi faiz oranları yüksek ise bu iki olgu arasındaki ilişkiye bakarak satınalma için doğru bir zamanlama olup olmadığına karar vermelisiniz. 100 bin TL ve 60 aylık bir konut kredisinde yıllık %14'ten kredi almak ile yıllık %8'den kredi almak arasında yaklaşık 17 bin TL'lik bir maliyet farkı oluşmaktadır.

Bu maliyet farkı ile almayı planladığınız evin fiyatının başka zamanlara göre ne seviyede olduğunu ilişkilendirerek doğru kararı almaya çalışmalısınız. Mesela 100 bin TL krediyi %14'ten alabiliyor diğer taraftan ise bulduğunuz evin fiyatı son dönemde 20bin TL düşüş gösterdi ise faizin yüksek olmasına bakmaksızın evi alma kararı vermeniz sizin için doğru zamanlama olabilir veya bunun tam tersini de düşünebilirsiniz, yani kredi faiz oranı düşük olsa bile alacağınız ev şu anda pahalı ise beklemek sizin için daha doğru bir karar olabilir.

Kredi kullanma kararını vermeden önce satınalmayı düşündüğünüz evin fiyat seviyesi ile kullanmayı düşündüğünüz kredinin faiz oranı seviyesi arasında ilişki kurmaya çalışmak ve bu arada size özel en uygun krediyi bulmak için artipara.com'da ihale açmak iyi bir fikir olabilir.

konut kredisi yıllık faiz oranları trendi

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.