artıpara blog

Konut Kredisi Almak İçin Ne Yapmalıyım, Ne Kadar Peşinat Vermeliyim?

Konut almadan önce ilk karar vermemiz gereken konu kredi ile ev almak mı yoksa kirada kalmak mı daha karlı bir tercihtir sorusuna cevap vermek olacaktır, bu sorunun cevabını https://www.artipara.com/konut-kredisi-mi-kira-mi/ linkini kullanarak analiz edebilirsiniz.

İkinci sırada ise konut almadan önce dikkat edilmesi ve karar verilmesi gereken konuların düşünülmesi ve bunlarla ilgili olarak belirli bir yön çizilmiş olması gerekmektedir, bu konulardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 1. Evin fiziksel ve yerleşim özellikleri;
  1. Metre kare, oda sayısı, tavan yüksekliği
  2. Daire veya müstakil ev
  3. Site içinde veya mahalle içinde
  4. Merkezi bir semtte veya daha dış bölgelerde
  5. Ulaşım vasıtalarına yakınlık tercihi
  6. İş ve okula yakınlık tercihi
  7. Yeni bir bina veya daha eski bir bina mı
  8. Düşük aidatlı bir apartman/site veya yüksek aidatlı bir site mi
  9. Sosyal imkanları olan bir site mi yoksa daha sade bir site/apartman mı,
 2. Yatırım ve oturma amaçlı mı, yoksa sadece oturma amaçlı mı alınacak
 3. Piyasa seviyesindeki fiyatlardan mı yoksa kelepir olarak bulacağınız bir fiyattan mı almak istiyorsunuz,
 4. Krediye uygun bir ev mi yoksa sorunlu ama ucuz bir ev mi, eğer alacağınız evin fiyatı düşük ancak krediye uygun değil ise zaten elinizde peşin para olması gerekir zira konut kredisi başvurusu yapamayacaksınız demektir.
 5. Bütçe gelir, gider dengeniz ev taksitlerini ödemek için yeterli olacak mı

Bu kriterleri değerlendirip size uygun evin özelliklerine karar verdiğinizde gerek internet imkanlarını gerekse emlakçı ve bireysel imkanlarınızı kullanarak ev arayışlarına başlamalısınız. Olabildiğince uzun bir zaman ayırıp birçok evi değişik açılardan karşılaştırmalısınız. Tercihlerinize uygun bir ev bulduğunuzu düşündüğünüzde kredi ihtiyacınız var ise aşağıdakileri sırasıyla yapmalısınız.

 1. Ev almak için ev bedelinin %25’i kadar peşinat gereklidir. Konut kredileri yoluyla, ev almak istiyorsanız, ev bedelinin %25’ine denk gelen peşinat tutarına ihtiyacınız vardır. Diğer bir deyişle 100bin TL tutarında bir ev alacaksanız 25bin TL’sini peşin olarak sizin karşılıyor olmanız gerekmektedir.
 2. Alacağınız evin değeri ve peşinat tutarınızı dikkate alarak almak istediğiniz kredi tutarını belirleyiniz daha sonra https://www.artipara.com/kredi-hesaplama/ linkini kullanarak belirlediğiniz vade için bankaların açıklanmış oranlarına göre hesaplanan taksit ödeme tutarlarını ve toplam maliyetinizi inceleyerek, taksitleri ödeyip ödeyemeyeceğinizi inceleyiniz. Gelir durumunuzu dikkate alarak taksitleri ödemekte zorlanacağınızı düşünüyor iseniz bankaların da aynı şekilde düşüneceğini ve kredi vermekte cömert davranmayacaklarını bilmelisiniz.
 3. Finansal piyasalarda her bankanın farklı konut kredisi oranları bulunmaktadır bu nedenle konut kredisi arayışınızda mutlaka birçok bankadan teklif almanız gerekmektedir. Bunu en kolay yapabileceğiniz yer www.artipara.com‘dur, sadece bir tıkla kredi ihalenizi açıp bankaların tekliflerinin düşmesini bekleyebilirsiniz, ve size en uygun olan teklifi seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.
 4. Findeks ‘ten kredi notunuzu öğrenmeniz kredi arayışınızda piyasadaki oranlara göre nasıl bir oran ile kredi alabileceğiniz konusunda bir fikir verecektir. Bankaların genel olarak teklif ettikleri oranlar liste oranları olmakla birlikte kredibiliteniz yüksek ise size özel oranlar hak ediyorsunuz demektir, bunu da www.artipara.com‘da ihale açarak başarabilirsiniz.
 5. Bazı durumlarda alacağınız evin müteahhitinin bankalarla yaptığı anlaşmalar dolayısıyla uygun oranlardan kredi kullanma imkanınız olabilir, bunu mutlaka müteahhit ile konuşmalısınız. Hatta bazı durumlarda anlaşmalı oranı çok düşük olan müteahhitten biraz pahalı bile olsa ev satın almak daha ucuz bir evi normal kredi oranı ile satın almaktan daha avantajlı olabilir.
 6. Alacağınız evin krediye uygunluk durumunu belirlemek için tapu örneği ile bankanıza başvurmalısınız.
 7. Evin expertiz değerinin maksimum %75’i kadarını kredi alabileceğinizi, expertiz değerinin ise çoğunlukla bankanın belirlediği bir şirket tarafından yapılacağını bilmelisiniz. Ticari birimler için bu oran %50’dir.
 8. Konut kredilerinde binde 5 dosya masrafı ve bununla birlikte expertiz masrafı, tapu masrafı, dask sigorta masrafı, hayat sigorta masrafı gibi masrafların olduğunu unutmayınız.
 9. Ayrıca alacağınız evin değerinin yüzde 2’si tutarında tapu harcı ödemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Toplam tapu harcı oranı %4’tür, bunun %2’si alıcı, %2’si de satıcı tarafından ödenir. Bazı İnşaat firmaları yeni ev satışlarında KDV, tapu harcı, abonmanlık giderleri vs gibi giderleri evin fiyatının içinde gösterirlerken birçok firma bu tür giderleri konut fiyatının içinde göstermemektedir. Buna da dikkat etmelisiniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.