artıpara blog

Konut Kredisi ile Alınan Ev Satılabilir mi?

Konut kredisi ile ev alımlarında banka, verdiği kredinin teminatı olarak konutun üzerine ipotek tesis eder, kredi borcunuz bitene kadar ev bankaya aittir. Kredi borcu bitmeden evin satışı mümkündür, bunun için izlenebilecek yöntemler şunlardır:

  1. Bankaya olan kredi borcunuzu kapatıp satışı yapabilirsiniz. Evi satın alacak kişi tapu devri öncesinde nakit ödeme yapmayı kabul ederse satıştan elde ettiğiniz para ile kredi borcunu kapatıp evin üzerindeki ipoteği kaldırdıktan sonra tapu devrini gerçekleştirebilirsiniz. Daha güvenli olması için; alıcı ve satıcı arasında noter onaylı bir sözleşme yapılarak alıcı bankaya evin kalan borcunu ödedikten sonra ipotek kaldırılır ve alım satım işlemi gerçekleştirilebilir. Borcun erken kapatılması durumunda banka, erken kapama cezası ödenmesi talebinde bulunabilir. Hesaplarınızı yaparken bu durumu banka ile görüşüp önceden size getireceği maliyeti öğrenmenizde ve bu ödemenin kimin tarafından yapılacağı konusunda anlaşma sağlamanızda yarar var.
  2. Bankanın onaylaması durumunda evi satın alacak kişi sizin kredi borcunuzu üzerine alabilir; ipotekli olarak devren satış yapılır. Ya da banka mevcut krediyi kapatarak alıcıya yeni bir kredi açabilir.
  3. Bir diğer seçenek ise; evin kredi borcunu devredemiyorsanız ve özellikle kredi borcunuzun sonlarına yaklaştı iseniz ihtiyaç kredisi alarak evin borcunu ödemek sureti ile ipoteği kaldırıp satışı yapabilirsiniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.