facebook pixel

Konut Kredisi ile Alınan Ev Satılabilir mi?

Konut kredisi ile ev alımlarında banka, verdiği kredinin teminatı olarak konutun üzerine ipotek tesis eder, kredi borcunuz bitene kadar ev bankaya aittir. Kredi borcu bitmeden evin satışı mümkündür, bunun için izlenebilecek yöntemler şunlardır:

  1. Bankaya olan kredi borcunuzu kapatıp satışı yapabilirsiniz. Evi satın alacak kişi tapu devri öncesinde nakit ödeme yapmayı kabul ederse satıştan elde ettiğiniz para ile kredi borcunu kapatıp evin üzerindeki ipoteği kaldırdıktan sonra tapu devrini gerçekleştirebilirsiniz. Daha güvenli olması için; alıcı ve satıcı arasında noter onaylı bir sözleşme yapılarak alıcı bankaya evin kalan borcunu ödedikten sonra ipotek kaldırılır ve alım satım işlemi gerçekleştirilebilir. Borcun erken kapatılması durumunda banka, erken kapama cezası ödenmesi talebinde bulunabilir. Hesaplarınızı yaparken bu durumu banka ile görüşüp önceden size getireceği maliyeti öğrenmenizde ve bu ödemenin kimin tarafından yapılacağı konusunda anlaşma sağlamanızda yarar var.
  2. Bankanın onaylaması durumunda evi satın alacak kişi sizin kredi borcunuzu üzerine alabilir; ipotekli olarak devren satış yapılır. Ya da banka mevcut krediyi kapatarak alıcıya yeni bir kredi açabilir.
  3. Bir diğer seçenek ise; evin kredi borcunu devredemiyorsanız ve özellikle kredi borcunuzun sonlarına yaklaştı iseniz ihtiyaç kredisi alarak evin borcunu ödemek sureti ile ipoteği kaldırıp satışı yapabilirsiniz.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl