facebook pixel

Konut Kredisinde Zorunlu Sigortalar

Bankalara yapılan kredi başvuruları esnasında, dosya masrafı gibi masrafların yanı sıra tüketicilerin karşısına bankaların sigorta talepleri çıkmaktadır.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı düşünen kişilerin hangi sigortaların zorunlu hangilerinin zorunlu olmadığını bilmelerinde fayda var. Konut kredisi kullandırımında zorunluymuş gibi gösterebilen üç tip sigortadan bahsetmek mümkündür; bunlar, DASK, Konut Sigortası ve Hayat Sigortalarıdır.

Bunların içinden sadece DASK , yani zorunlu deprem sigortası yaptırılması mecburi olan bir sigortadır. DASK, bankaların sözleşmesinin bir parçası olmayıp yasal bir gerekliliktir. Kredi veren banka bu sigortayı kendi aracığı ile yaptırmak isteyebilir, burada bilinmesi gereken şey; si gortayı, kredi veren banka aracılığı ile yaptırma zorunluluğunuzun olmadığı, sigorta şirketini seçme hakkınızın olduğudur. İçeriğini ve maliyetini bilmediğiniz bir sigortayı kredi veren banka aracılığı ile yaptırmayı kabul etmek durumunda değilsiniz.

Konut sigortası, yaptırılması isteğe bağlı olup evin hırsızlık, yangın, sel gibi sigorta poliçesinde belirtilen risklere karşı koruma altına alan bir sigorta tipidir. Diğer sigortalarda olduğu gibi bunu da kendi aracılığı ile yaptırmayı zorunluluk olarak gösteren bankalar olabilir. Konut sigortasını yaptırıp yaptırmamak sizin tercihinize kalmış olup yaptırmaya karar vermeniz durumunda istediğiniz sigorta şirketini seçme hakkınız vardır. DASK ile konut sigortası farklıdır. DASK, sadece depreme karşı koruma sağlarken, Konut Sigortası ile yapılan poliçenin içeriğine bağlı olarak yangın, yıldırım, infilak gibi durumların yanında ek teminatlarla sel, ferdi kaza, hırsızlık, cam kırılması, DASK limitinin aşılması durumunda depremde oluşabilecek zararlar karşısında evinizi güvence altına alabilirsiniz.

Bankalar ,kredi verdikleri kişinin yaşamını yitirmesi durumunda verdikleri paranın geri ödenebilirliğini garanti altına almak için hayat sigortası yapılmasını isteyebilirler. Hatta kendi adınıza bir hayat sigortası olsa dahi sigortayı banka aracılığı ile yaptırmak zorunda olduğunuza dair istekler olabilir. Yaptırılması istenen hayat sigortasının hukuki bir dayanağı yani zorunluluğu yoktur.

Yanlış bilinen şeylerden bir tanesi bankaların sigorta yaptığıdır. Bankalar yapılamasını istedikleri sigortalar için anlaşmalı sigorta şirketine yönlendirerek aracılık ederler. Bankanın yönlendirdiği sigorta şirketini kullanma zorunluluğu yoktur, kapsamı ve fiyatı size uygun olan herhangi bir sigorta şirketinden sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Sigorta yaptırarak, kendimizi, yakınlarımızı ve mal varlıklarımızı çeşitli olası risklere karşı koruma altına almış oluruz. Bununla birlikte yaptırıp yaptırmamanın hangi durumlarda kişisel tercih hangi durumda zorunlu olduğunu bilmek önemlidir.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl