facebook pixel

Konut Kredisine Uygun Ev Nasıl Olur?

Konut kredisi için başvururken sadece iyi bir kredibiliteye sahip olmanız yeterli değildir, zira bankalar sadece kredi alanın sağlamlığına bakmazlar aynı zamanda kredi için gösterilen teminatın da sağlamlığına bakarlar yani alacağınız konut krediye uygun bir ev olmalıdır ki kredi başvurunuz kabul edilsin.

Bir evin krediye uygun olup olmadığını belirleyen kriterler nelerdir?

  1. Kat İrtifakı veya Kat Mülkiyeti’nin Tesis Edildiği bir Tapu Olması: Türkiye’deki yapı stoğunun büyük bölümü sorunlu yapılardan oluştuğu için bankalar tapusunda en azından kat irtifakı olan konutlara kredi kullandırırlar. Kat İrtifakı Tapusu inşaatı bitmemiş konutlarda alacağınız dairenin hissesine düşen arsa payına ilişkindir. Kat Mülkiyeti tapusu ise üzerinde kat irtifakı kurulmuş bulunan projenin tamamlanmasından sonra cins tahsisi yapılması yoluyla tapunun sahip olduğunuz dairenin mülkiyetinin size ait olduğunu gösterir hale getirilmesidir. En makbul tapu doğal olarak Kat Mülkiyeti tapusudur.
  2. Hissedarlardan Oluşan Bir Konutun satın alınması durumunda konutun tümünün tüm hissedarlardan alınması gerekmektedir. Konutun bir kısım hissesinin satın alınması durumunda banka konut kredisi tahsisi yapmayacaktır zira konutun kredi teminatı olabilmesi için kredi geri ödemelerinin yapılmadığı durumlarda bankanın konutu satabilmesi gerekir oysa hisseli tapularda hissedarlar konutun satışına engel olabilirler.
  3. Konutun belediyede kayıt altında bulunan projesine uygun olarak inşa edilmiş olması gerekmektedir. Bazı durumlarda müteahhitler resmi projede görünmeyen bazı çıkmalar veya değişiklikler yapabilirler, bunlar gelen eksper tarafından tespit edildiğinde konut krediye uygun değildir şeklinde raporlanır. Bu tür konutların belediye tarafından her zaman yıkılma ihtimali olduğundan konutun değerinin tespiti mümkün değildir bu nedenle krediye uygun değil şeklinde sınıflandırılırlar.
  4. Evin tapusu üzerinde başka bir ipotek olmaması gerekmektedir. Bankalar konut üzerine ipotek tesis etmek suretiyle kredi geri ödemelerini sağlama almaya çalıştıklarından başka bir ipotek sahibinin olmasını istemezler.
  5. Konutun yaşı, cinsi, bulunduğu semt de krediye uygunluk açısından önemlidir. Çok yaşlı evlerin banka tarafından satışında sıkıntı yaşanacağının düşünülmesi nedeniyle bankalar çok yaşlı evleri krediye ugun değildir şeklinde sınıflandırırlar. Aynı şekilde evin cinsi de önemlidir mesela ahşap evlerin yangın riski yüksek olduğundan bankalar bu tip evleri de teminat olarak kabul etmezler. Bulunduğu semt veya gelecekte konutun satışını zorlaştıracak diğer etmenler de konutu krediye uygun olmayan konut sınıfına sokabilir.
  6. Bitmemiş evlerin tamamlanmışlık seviyelerinin en azından %70-80’lerde olması beklenir, diğer bir deyişle natamam diye tabir edilen kaba yapısı bitmiş, kapı ve pencereleri takılmış ancak iç işçiliği henüz bitmemiş evler bu seviyede tanımlanabilir.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl